Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Dubajem

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Hvězdnatá noc nad městem Dubaj ve Spojených arabských emirátech není ve skutečnosti tak hvězdnatá. Ve skutečnosti je jenom Měsíc nebeským světlem, které může trochu soutěžit se světly města na této noční nebeské krajině, což je situace dostatečně dobře známá všem městským pozorovatelům. Této futuristicky vyhlížející scéně dominuje 800 metrů vysoká Kalífova věž, která je v současnosti nejvyšší stojící stavbou na planetě Zemi. Alespoň bychom měli určit pár z těch nejjasnějších hvězd na noční pozemské obloze. Vlevo od věže je Capella, Aldebaran, Betelgeuse, Rigel a hvězdy pásu Oriona, které lze na těžce světlem znečištěné obloze určit. Potřebujete pomoct je najít? Tak položte na obrázek kurzor.

Štítky: Měsíc, Light pollution, Dubai, Kahlifa tower, Mouse over


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »