Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Dubajem

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Hvězdnatá noc nad městem Dubaj ve Spojených arabských emirátech není ve skutečnosti tak hvězdnatá. Ve skutečnosti je jenom Měsíc nebeským světlem, které může trochu soutěžit se světly města na této noční nebeské krajině, což je situace dostatečně dobře známá všem městským pozorovatelům. Této futuristicky vyhlížející scéně dominuje 800 metrů vysoká Kalífova věž, která je v současnosti nejvyšší stojící stavbou na planetě Zemi. Alespoň bychom měli určit pár z těch nejjasnějších hvězd na noční pozemské obloze. Vlevo od věže je Capella, Aldebaran, Betelgeuse, Rigel a hvězdy pásu Oriona, které lze na těžce světlem znečištěné obloze určit. Potřebujete pomoct je najít? Tak položte na obrázek kurzor.

Štítky: Měsíc, Light pollution, Dubai, Kahlifa tower, Mouse over


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 A2.

Kometa C/2021 A2. Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa procházela souhvězdím Vozky.

Další informace »