Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3314: Když se galaxie překrývají

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Martin Pugh

NGC 3314 jsou ve skutečnosti dvě velké spirální galaxie, které jsou náhodou skoro přesně za sebou. Spirální galaxie v popředí je vidět téměř ze předu, její tvar větrníku je definován mladými jasnými hvězdokupami. Tmavé, zkroucené pásy mezihvězdného prachu ale proti záři galaxie pozadí dominují na spirální struktuře galaxie viděné zepředu. Pásy prachu jsou překvapivě všudypřítomné a tento pozoruhodný pár překrývajících se galaxií je jedním z malého počtu soustav, ve kterých lze absorpční světlo hvězd galaxie v pozadí přímo využít ke zkoumání její distribuce prachu. NGC 3314 je asi 140 miliónů (galaxie v pozadí) a 117 miliónů (galaxie v popředí) světelných let daleko ve vícehlavém souhvězdí Hydra. Galaxie v pozadí měří v její odhadované vzdálenosti skoro 70 000 světelných let. Pro vytvoření tohoto nového kompozitu překrývajících se galaxií ze dvou barev z Hubblova archívu vznikl ještě třetí syntetický kanál.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Pár galaxií, Ngc3314


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »