Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M74: Dokonalá spirála

Uznání a copyright: Descubre Foundation, Calar Alto Observatory, OAUV, DSA, V. Peris (OAUV), J. L. Lamadrid (CEFCA), J. Harvey (SSRO), S. Mazlin (SSRO), I. Rodriguez (PTeam), O. L. (PTeam), J. Conejero (PixInsight).

Pokud není dokonalá, tak je tato spirální galaxie přinejmenším jedna z nejfotogeničtějších. Vesmírný ostrov M74 v souhvězdí Ryb (Pisces) má asi 100 miliard hvězd, je 32 miliónů světelných let daleko a reprezentuje nádherný pohled zepředu. Grandiózní galaxie M74 je klasifikována jako typ Sc a její vznešená spirální ramena protkávají jasné modré hvězdokupy a tmavé pásy kosmického prachu. Snímek nahoře pokrývá polovinu úplňku a byl pořízen s využitím 19 hodin expozičního času na 1,23m dalekohledu observatoře Calar Alto v pohoří Sierra de Los Filabres ve Španělsku. Expozice M74 na rozpětí asi 30 000 světelných let zachycuje i emisi atomů vodíku, která svou červenou září zvýrazňuje velké hvězdotvorné oblasti této galaxie.

Štítky: Kanárské ostrovy, Mléčná dráha, Barnard's Loop


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »