Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M74: Dokonalá spirála

Uznání a copyright: Descubre Foundation, Calar Alto Observatory, OAUV, DSA, V. Peris (OAUV), J. L. Lamadrid (CEFCA), J. Harvey (SSRO), S. Mazlin (SSRO), I. Rodriguez (PTeam), O. L. (PTeam), J. Conejero (PixInsight).

Pokud není dokonalá, tak je tato spirální galaxie přinejmenším jedna z nejfotogeničtějších. Vesmírný ostrov M74 v souhvězdí Ryb (Pisces) má asi 100 miliard hvězd, je 32 miliónů světelných let daleko a reprezentuje nádherný pohled zepředu. Grandiózní galaxie M74 je klasifikována jako typ Sc a její vznešená spirální ramena protkávají jasné modré hvězdokupy a tmavé pásy kosmického prachu. Snímek nahoře pokrývá polovinu úplňku a byl pořízen s využitím 19 hodin expozičního času na 1,23m dalekohledu observatoře Calar Alto v pohoří Sierra de Los Filabres ve Španělsku. Expozice M74 na rozpětí asi 30 000 světelných let zachycuje i emisi atomů vodíku, která svou červenou září zvýrazňuje velké hvězdotvorné oblasti této galaxie.

Štítky: Kanárské ostrovy, Mléčná dráha, Barnard's Loop


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »