Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptun: Jedenkrát dokola

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Neptun se otáčí kolem své osy asi jednou za 16 hodin. Tyto 4 snímky nejvzdálenější obří plynové planety Sluneční soustavy pořízené s odstupem asi 4 hodin tak pokrývají jeden Neptunův den. Snímky z Hubblova kosmického dalekohledu z konce června kombinují expozice ve viditelném a blízkém infračerveném světle, aby byly vidět mraky ve velkých výškách, které se skládají z krystalků metanu proti normálně modrým vrchům mračen. Jelikož je osa otáčení Neptunu skloněna vůči rovině oběžné dráhy o 29 stupňů, ve srovnání s 23,5 stupně u Země, tak Neptun zakouší podobná roční období jako Země. Jak na jižní polokouli Neptunu přichází časné léto a zima na severní, tak Hubblova pozorování ukázala posun aktivity na severní polokouli. Roční období se na Neptunu už zcela vystřídala, jelikož jeho polohu předpověděli francouzský matematik Urbain Le Verrier a britský matematik John Couch Adams a planetu poté objevil 23. září 1846 německý astronom Johann Galle. Při oběžné době asi 165 let oběhl Neptun tento týden 12. července právě jednou od svého objevu kolem Slunce.

Štítky: Neptun, Oběžná dráha, Roční období, Rotace, Discovery


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »