Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední přibližování Atlantisu

Uznání: ISS Expedition 28 Crew, NASA

K Mezinárodní kosmické stanici (ISS) se naposledy přiblížil americký raketoplán. Raketoplán Atlantis po dramatickém startu z Cape Canaveral minulý týden, který sledovalo asi milión lidí, se s malou posádkou vydal k letu STS-135 a k setkání s orbitální stanicí po třech dnech. I když jsou stárnoucí raketoplány NASA odstaveny, tak astronauté NASA budou mít v blízké budoucnosti stále možnost navštívit ISS na ruských kosmických lodích. Atlantis na snímku nahoře stoupá k ISS s otevřeným nákladovým prostorem, kde je vidět kovově nablýskaný víceúčelový logistický modul Raffaello. Více než 350 kilometrů níže je chladivé modré vodstvo planety Země. Velice očekávaný poslední sestup raketoplánu zpět na Zemi je nyní naplánován na příští čtvrtek 21. července.

Štítky: Raketoplán, Kosmická stanice, Atlantis


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »