Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lednová polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Bjørn Jørgensen

Co je to na obloze? Polární záře. Před pěti dny došlo na Slunci k velkému koronálnímu výtrysku hmoty, k vyvržení mračna rychle se pohybujících elektronů, protonů a iontů směrem k Zemi. I když většina z těchto mračen prošla kolem Země, tak některé z nich dopadly do magnetosféry naší Země a výsledkem byly nádherné polární záře viditelné z vysokých severních šířek. Na snímku nahoře je zvláště fotogenická aurorální korona zachycená minulou noc nad Grotfjord v Norsku. Pro některé může tato mihotavá zelená záře rekombinujícího se atmosférického kyslíku připadat jako velký orel, ale neváhejte se podělit o to, jak se jeví vám. Tato dávka sluneční aktivity ještě neskončila, včerejší nové a ještě silnější sluneční vzplanutí by mohlo způsobit ještě úžasnější záři už dnes v noci.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Norway


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »