Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lednová polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Bjørn Jørgensen

Co je to na obloze? Polární záře. Před pěti dny došlo na Slunci k velkému koronálnímu výtrysku hmoty, k vyvržení mračna rychle se pohybujících elektronů, protonů a iontů směrem k Zemi. I když většina z těchto mračen prošla kolem Země, tak některé z nich dopadly do magnetosféry naší Země a výsledkem byly nádherné polární záře viditelné z vysokých severních šířek. Na snímku nahoře je zvláště fotogenická aurorální korona zachycená minulou noc nad Grotfjord v Norsku. Pro některé může tato mihotavá zelená záře rekombinujícího se atmosférického kyslíku připadat jako velký orel, ale neváhejte se podělit o to, jak se jeví vám. Tato dávka sluneční aktivity ještě neskončila, včerejší nové a ještě silnější sluneční vzplanutí by mohlo způsobit ještě úžasnější záři už dnes v noci.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Norway


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »