Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lednová polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Bjørn Jørgensen

Co je to na obloze? Polární záře. Před pěti dny došlo na Slunci k velkému koronálnímu výtrysku hmoty, k vyvržení mračna rychle se pohybujících elektronů, protonů a iontů směrem k Zemi. I když většina z těchto mračen prošla kolem Země, tak některé z nich dopadly do magnetosféry naší Země a výsledkem byly nádherné polární záře viditelné z vysokých severních šířek. Na snímku nahoře je zvláště fotogenická aurorální korona zachycená minulou noc nad Grotfjord v Norsku. Pro některé může tato mihotavá zelená záře rekombinujícího se atmosférického kyslíku připadat jako velký orel, ale neváhejte se podělit o to, jak se jeví vám. Tato dávka sluneční aktivity ještě neskončila, včerejší nové a ještě silnější sluneční vzplanutí by mohlo způsobit ještě úžasnější záři už dnes v noci.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Norway


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »