Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lednová polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Bjørn Jørgensen

Co je to na obloze? Polární záře. Před pěti dny došlo na Slunci k velkému koronálnímu výtrysku hmoty, k vyvržení mračna rychle se pohybujících elektronů, protonů a iontů směrem k Zemi. I když většina z těchto mračen prošla kolem Země, tak některé z nich dopadly do magnetosféry naší Země a výsledkem byly nádherné polární záře viditelné z vysokých severních šířek. Na snímku nahoře je zvláště fotogenická aurorální korona zachycená minulou noc nad Grotfjord v Norsku. Pro některé může tato mihotavá zelená záře rekombinujícího se atmosférického kyslíku připadat jako velký orel, ale neváhejte se podělit o to, jak se jeví vám. Tato dávka sluneční aktivity ještě neskončila, včerejší nové a ještě silnější sluneční vzplanutí by mohlo způsobit ještě úžasnější záři už dnes v noci.

Štítky: Polární záře, Koronální výtrysk hmoty, Norway


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »