Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Opportunity míří na Greeley Haven na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Kde byste měli na Marsu strávit zimu? Jak se minulý listopad na jižní polokouli Marsu blížila zima, tak vozítko Opportunity mělo právě tento problém, potřebovalo místo, kam odjet. Snížené množství slunečního světla dopadajícího na sluneční panely Opportunity spolu s potřebou zvýšené energie potřebné pro zahřívání přístrojů by mohlo vyčerpat baterie. Proto bylo vozítko Opportunity vysláno vyšplhat do 15 stupňového svahu Greeley's Haven, který je vidět jako kamenitý svah vpředu. Náklon zvýší příjem energie slunečních panelů Opportunity vzhledem k jejich větší expozici slunečnímu světlu, a mezitím vozítku poskytuje i zajímavou krajinu ke zkoumání. V dálce za Greeley Haven je vidět rozsáhlý kráter Endeavour, stará impaktní pánev, kterou bude Opportunity zase zkoumat, jakmile za pár měsíců skončí marťanská zima, pokud přežije.

Štítky: Mars, Opportunity, Greeley Haven


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »