Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4449: Proud hvězd pro trpasličí galaxii

Uznání a copyright: R Jay Gabany (Blackbird Obs.),
Insert: Subaru/Suprime-Cam (NAOJ), Collaboration: David Martinez-Delgado (MPIA, IAC), et al.

Zhruba 12,5 miliónů světelných let daleko od Země v souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici) leží nepravidelná trpasličí galaxie NGC 4449. NGC 4449 se velikostí podobá satelitní galaxii Mléčné dráhy Velkému Magellanovu mračnu a nyní prochází intenzivním obdobím vznikání hvězd, o čemž podává důkazy bohatství mladých modrých hvězdokup, růžových hvězdných porodnic a zatemňujících mračen prachu na tomto hloubkovém barevném portrétu. Jedná se také o první trpasličí galaxii s identifikovaným slapovým proudem hvězd, který je vidět slabě vpravo dole. Když na snímek položíte kurzor, tak se objeví vložený snímek tohoto proudu rozlišený do červených obrů. Tento hvězdný proud představuje zbytky ještě menší, dovnitř padající satelitní galaxie rozrušené gravitačními silami a odsouzené ke sloučení s NGC 4449. Předpokládá se, že malé galaxie s poměrně málo hvězdami mají rozsáhlá hala temné hmoty. Ovšem jelikož temná hmota působí gravitačně, tak tato pozorování nabízí možnost prozkoumat význam role temné hmoty při galaktickém slučování. Tato interakce nejspíše stojí za poryvem vznikání hvězd v NGC 4449 a nabízí vzrušující pohled, jak se staví malé galaxie v průběhu času.

Štítky: Galaxie, Tidal stream, Star stream, Ngc 4449, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »