Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion nad Kanárskými ostrovy

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Co přitahuje vaše oči víc, země nebo obloha? Na zemi jsou skalnaté vrcholky v národním parku Teide na ostrově Tenerife, součásti španělských Kanárských ostrovů na severozápad od pobřeží Afriky. Sopečná krajina se starými ostrovními horami se někdy využívá na zkoušení přístrojů pro budoucí marťanská vozítka. Zcela vlevo svítí světla blízkého hotelu. Na obzoru jsou vidět bouřková mračna, uměle protažená z násobných expozic. Oblohu středem hloubkového snímku nahoře protíná vertikální pás naší Mléčné dráhy. Ten červený kroužek vpravo je Barnardova smyčka, blízko jehož středu je slavný pás hvězd v souhvězdí Orionu. Brzy poté, co byl jednoho večera snímek nahoře pořízen, tak přilétla bouřková mračna a náhle začala nejpřitažlivěji vypadat místa uvnitř.

Astrofyzici: Podívejte se na novou facebook stránku pro Astrophysics Source Code Library.

Štítky: Kanárské ostrovy, Orion, Barnard's Loop, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »