Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon vychází najevo

Image Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Věřte či nevěřte, toto je severní pól Saturnu. Není jasné, jak tento neobvyklý hexagonální oblačný systém, který obepíná Saturnův severní pól vznikl, jak udržuje svůj tvar nebo jak dlouho bude trvat. Hexagon původně objevily sondy Voyager při svých průletech kolem Saturnu v letech 1980-tých, nikdo nikde jinde ve Sluneční soustavě nic podobného neviděl. I když jeho infračervené záření již dříve pozorovala sonda Cassini, nyní družice Saturnu, tak v roce 2009 začal být tento záhadný hexagonální vír poprvé plně osvětlen slunečním světlem. Sonda Cassini od té doby zachytila rotující hexagon ve viditelném světle v dostatečném počtu, takže bylo možné vytvořit zrychlený film. Střed pólu nebyl uspokojivě zobrazen, takže byl vyloučen. Film ukazuje mnoho nečekaných pohybů mračen, takových jako jsou vlny vyvěrající z rohů hexagonu. Planetární vědci budou jistě dost dlouho dále studovat tuto neobvyklou formaci mraků.

Výzkum a rozšiřování obzorů: APOD výzkumná pozice pro postgraduálního studenta. (anglicky)
Pomozte APODu: Zúčastněte se krátkého průzkumu a vyhrajte cenu. (anglicky)

Štítky: Saturn, Severní pól, Hexagon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »