Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův hexagon vychází najevo

Image Credit: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Věřte či nevěřte, toto je severní pól Saturnu. Není jasné, jak tento neobvyklý hexagonální oblačný systém, který obepíná Saturnův severní pól vznikl, jak udržuje svůj tvar nebo jak dlouho bude trvat. Hexagon původně objevily sondy Voyager při svých průletech kolem Saturnu v letech 1980-tých, nikdo nikde jinde ve Sluneční soustavě nic podobného neviděl. I když jeho infračervené záření již dříve pozorovala sonda Cassini, nyní družice Saturnu, tak v roce 2009 začal být tento záhadný hexagonální vír poprvé plně osvětlen slunečním světlem. Sonda Cassini od té doby zachytila rotující hexagon ve viditelném světle v dostatečném počtu, takže bylo možné vytvořit zrychlený film. Střed pólu nebyl uspokojivě zobrazen, takže byl vyloučen. Film ukazuje mnoho nečekaných pohybů mračen, takových jako jsou vlny vyvěrající z rohů hexagonu. Planetární vědci budou jistě dost dlouho dále studovat tuto neobvyklou formaci mraků.

Výzkum a rozšiřování obzorů: APOD výzkumná pozice pro postgraduálního studenta. (anglicky)
Pomozte APODu: Zúčastněte se krátkého průzkumu a vyhrajte cenu. (anglicky)

Štítky: Saturn, Severní pól, Hexagon


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »