Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dny na Slunci

Uznání a copyright: Regina Valkenborgh

Tato šest měsíců dlouhá expozice, od slunovratu k slunovratu, od 21. června do 21. prosince 2011, z jediného místa stlačuje čas. Tento nekonvenční snímek zvaný solarograf byl pořízen dírkovou komorou vyrobenou z plechovky na pití s vloženým fotografickým papírem. Tato jednoduchá komora byla připevněna na jediné místo po celou expoziční dobu, takže každý den zaznamenávala dráhu Slunce jako zářící stopu vypálenou do fotocitlivého papíru. Bylo zvoleno místo s vyhlídkou na kopule a radioteleskop observatoře Bayfordbury Univerzity Hertfordshire. Tmavé proluky v denních obloucích jsou způsobeny oblačností, zatímco spojité jasné zaznamenaly krásné slunečné dny. Červnové sluneční stopy začínají vysoko na při letním slunovratu na severní polokouli. Jak se blíží prosincový zimní slunovrat, tak stopy klesají níže. Loňský podzim byl v Británii jedním z nejteplejších, jak o tom svědčí jasné oblouky v dolní části snímku.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Seasons, Solargraph


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »