Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračno bouřkové supercely nad Montanou

Uznání a copyright: Sean R. Heavey

Je to kosmická loď nebo mračno? Ačkoliv to může vypadat jako mimozemská kosmická loď, tak ve skutečnosti se jedná o impozantní bouřkový mrak zvaný supercela. Takový kolosální bouřkový systém se středem na mezocykloně, stoupavému rotujícímu sloupci vzduchu, může měřit několik kilometrů a může vyústit do přívalových dešťů a rychlých větrů včetně tornáda. Okraj supercely zdobí rozeklané mraky, vítr zvedá prach a středu dominuje déšť. Strom v popředí tiše očekává bouři. Mračno supercely nahoře bylo zachyceno v červenci západně od města Glasgow v Montaně v USA, ale způsobilo jen malé škody a po několika hodinách se posunulo pryč.

Štítky: Země, Thunderstorm, Supercell


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »