Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračno bouřkové supercely nad Montanou

Uznání a copyright: Sean R. Heavey

Je to kosmická loď nebo mračno? Ačkoliv to může vypadat jako mimozemská kosmická loď, tak ve skutečnosti se jedná o impozantní bouřkový mrak zvaný supercela. Takový kolosální bouřkový systém se středem na mezocykloně, stoupavému rotujícímu sloupci vzduchu, může měřit několik kilometrů a může vyústit do přívalových dešťů a rychlých větrů včetně tornáda. Okraj supercely zdobí rozeklané mraky, vítr zvedá prach a středu dominuje déšť. Strom v popředí tiše očekává bouři. Mračno supercely nahoře bylo zachyceno v červenci západně od města Glasgow v Montaně v USA, ale způsobilo jen malé škody a po několika hodinách se posunulo pryč.

Štítky: Země, Thunderstorm, Supercell


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »