Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračno bouřkové supercely nad Montanou

Uznání a copyright: Sean R. Heavey

Je to kosmická loď nebo mračno? Ačkoliv to může vypadat jako mimozemská kosmická loď, tak ve skutečnosti se jedná o impozantní bouřkový mrak zvaný supercela. Takový kolosální bouřkový systém se středem na mezocykloně, stoupavému rotujícímu sloupci vzduchu, může měřit několik kilometrů a může vyústit do přívalových dešťů a rychlých větrů včetně tornáda. Okraj supercely zdobí rozeklané mraky, vítr zvedá prach a středu dominuje déšť. Strom v popředí tiše očekává bouři. Mračno supercely nahoře bylo zachyceno v červenci západně od města Glasgow v Montaně v USA, ale způsobilo jen malé škody a po několika hodinách se posunulo pryč.

Štítky: Země, Thunderstorm, Supercell


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »