Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Jupiteru se znovu objevuje tmavý pruh

Uznání: NASA's JPL, U. Oxford, UC Berkeley, Gemini Obs. (North), USC Philippines

Proč na Jupiteru mračna cirkulující kolem celé planety mizí a zase se objevují? Ačkoliv skutečná příčina zůstává neznámá, tak planetární meteorologové začínají lépe rozumět tomu, co se děje. Tento rok nečekaně zmizel Jupiterův tmavý jižní rovníkový pás SEB (Southern Equatorial Belt). Těchto změn si poprvé všimli amatéři, kteří Jupiter sledují naplno. Bylo vidět, jak se předtím u jižního rovníkového pásu mění barvy, ačkoliv změna nebyla nikdy podrobně zachycena. Detailní profesionální pozorování ukázala, že se nad tmavým pásem kolem planety utvořila vysoko letící světlá amoniaková mračna. Nyní se tato světlá mračna rozpadají a zase odhalují nižší tmavé mraky. Na obrázku nahoře snímky v dalekém infračerveném světle před dvěma týdny ve falešné červené barvě ukazují nad vracejícím se tmavým pásem aktivní silný bouřkový systém. Pozorování Jupiterovy oblačné opery a to, jak jí rozumíme, bude jistě pokračovat.

Štítky: Jupiter, Bouře, Belt


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »