Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Jupiteru se znovu objevuje tmavý pruh

Uznání: NASA's JPL, U. Oxford, UC Berkeley, Gemini Obs. (North), USC Philippines

Proč na Jupiteru mračna cirkulující kolem celé planety mizí a zase se objevují? Ačkoliv skutečná příčina zůstává neznámá, tak planetární meteorologové začínají lépe rozumět tomu, co se děje. Tento rok nečekaně zmizel Jupiterův tmavý jižní rovníkový pás SEB (Southern Equatorial Belt). Těchto změn si poprvé všimli amatéři, kteří Jupiter sledují naplno. Bylo vidět, jak se předtím u jižního rovníkového pásu mění barvy, ačkoliv změna nebyla nikdy podrobně zachycena. Detailní profesionální pozorování ukázala, že se nad tmavým pásem kolem planety utvořila vysoko letící světlá amoniaková mračna. Nyní se tato světlá mračna rozpadají a zase odhalují nižší tmavé mraky. Na obrázku nahoře snímky v dalekém infračerveném světle před dvěma týdny ve falešné červené barvě ukazují nad vracejícím se tmavým pásem aktivní silný bouřkový systém. Pozorování Jupiterovy oblačné opery a to, jak jí rozumíme, bude jistě pokračovat.

Štítky: Jupiter, Bouře, Belt


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »