Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Jupiteru se znovu objevuje tmavý pruh

Uznání: NASA's JPL, U. Oxford, UC Berkeley, Gemini Obs. (North), USC Philippines

Proč na Jupiteru mračna cirkulující kolem celé planety mizí a zase se objevují? Ačkoliv skutečná příčina zůstává neznámá, tak planetární meteorologové začínají lépe rozumět tomu, co se děje. Tento rok nečekaně zmizel Jupiterův tmavý jižní rovníkový pás SEB (Southern Equatorial Belt). Těchto změn si poprvé všimli amatéři, kteří Jupiter sledují naplno. Bylo vidět, jak se předtím u jižního rovníkového pásu mění barvy, ačkoliv změna nebyla nikdy podrobně zachycena. Detailní profesionální pozorování ukázala, že se nad tmavým pásem kolem planety utvořila vysoko letící světlá amoniaková mračna. Nyní se tato světlá mračna rozpadají a zase odhalují nižší tmavé mraky. Na obrázku nahoře snímky v dalekém infračerveném světle před dvěma týdny ve falešné červené barvě ukazují nad vracejícím se tmavým pásem aktivní silný bouřkový systém. Pozorování Jupiterovy oblačné opery a to, jak jí rozumíme, bude jistě pokračovat.

Štítky: Jupiter, Bouře, Belt


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »