Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem

Uznání a copyright: John Britton

Co se to děje za obzorem? Ačkoliv tato scéna může vypadat trochu nadpřirozeně, tak se neděje nic víc, než západ Slunce s dobře umístěnými mraky. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. Pro jejich pochopení začněme s běžnými krepuskulárními paprsky, které jsou vidět kdykoliv, když sluneční světlo proudí přes roztrhané mraky. Přestože se světlo opravdu pohybuje po přímkách, tak jejich projekce na kulovou oblohu jsou velké kružnice. Z tohoto důvodu se zdá, že krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) Slunce se zase sbíhají na opačné straně oblohy. V tomto antisolárním bodu, 180 stupňů od Slunce, se jim říká antikrepuskulární paprsky. Na snímku nahoře jsou zvláště výrazné antikrepuskulární paprsky vyfotografované v roce 2001 u Boulderu v Koloradu v USA.

Štítky: Západ slunce, Anticrepuscular rays, Colorado


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter nad západním obzorem

Další informace »