Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra v Marsu

Uznání: NASA, JPL, U. Arizona

Jak vznikla tato neobvyklá díra v Marsu? Díra byla objevena náhodou na snímcích prašných svahů marsovského vulkánu Pavonis Mons, které pořídil přístroj HiRISE na palubě družice Marsu MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Zdá se, že díra je otvorem do podzemní dutiny, která je na snímku vidět částečně osvětlená vpravo. Analýza tohoto a následných snímků ukázala, že otvor měří asi 35 metrů, zatímco úhel vnitřního stínu ukazuje na hloubku dutiny asi 20 metrů. Proč tu díru obklopuje kruhovitý kráter zůstává předmětem spekulací, stejně jako celkový rozsah dutiny uvnitř. Díry jako je tato jsou zvláště zajímavé, protože jejich vnitřní prostory jsou poměrně dobře chráněny od drsného povrchu Marsu, což z nich činí celkem dobré kandidáty pro marťanský život. Tyto jámy jsou tudíž přednostním cílem možných budoucích kosmických sond, robotů nebo dokonce lidských meziplanetárních badatelů.

Štítky: Mars, Hole, Cave


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »