Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra v Marsu

Uznání: NASA, JPL, U. Arizona

Jak vznikla tato neobvyklá díra v Marsu? Díra byla objevena náhodou na snímcích prašných svahů marsovského vulkánu Pavonis Mons, které pořídil přístroj HiRISE na palubě družice Marsu MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Zdá se, že díra je otvorem do podzemní dutiny, která je na snímku vidět částečně osvětlená vpravo. Analýza tohoto a následných snímků ukázala, že otvor měří asi 35 metrů, zatímco úhel vnitřního stínu ukazuje na hloubku dutiny asi 20 metrů. Proč tu díru obklopuje kruhovitý kráter zůstává předmětem spekulací, stejně jako celkový rozsah dutiny uvnitř. Díry jako je tato jsou zvláště zajímavé, protože jejich vnitřní prostory jsou poměrně dobře chráněny od drsného povrchu Marsu, což z nich činí celkem dobré kandidáty pro marťanský život. Tyto jámy jsou tudíž přednostním cílem možných budoucích kosmických sond, robotů nebo dokonce lidských meziplanetárních badatelů.

Štítky: Mars, Hole, Cave


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »