Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra v Marsu

Uznání: NASA, JPL, U. Arizona

Jak vznikla tato neobvyklá díra v Marsu? Díra byla objevena náhodou na snímcích prašných svahů marsovského vulkánu Pavonis Mons, které pořídil přístroj HiRISE na palubě družice Marsu MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Zdá se, že díra je otvorem do podzemní dutiny, která je na snímku vidět částečně osvětlená vpravo. Analýza tohoto a následných snímků ukázala, že otvor měří asi 35 metrů, zatímco úhel vnitřního stínu ukazuje na hloubku dutiny asi 20 metrů. Proč tu díru obklopuje kruhovitý kráter zůstává předmětem spekulací, stejně jako celkový rozsah dutiny uvnitř. Díry jako je tato jsou zvláště zajímavé, protože jejich vnitřní prostory jsou poměrně dobře chráněny od drsného povrchu Marsu, což z nich činí celkem dobré kandidáty pro marťanský život. Tyto jámy jsou tudíž přednostním cílem možných budoucích kosmických sond, robotů nebo dokonce lidských meziplanetárních badatelů.

Štítky: Mars, Hole, Cave


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »