Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osud Mléčné dráhy: Srážka s Andromedou

Uznání: NASA, ESA, Z. Levay and R. van der Marel (STScI), and A. Mellinger

Srazí se naše Galaxie Mléčná dráha jednoho dne se svým větším sousedem s galaxií v Andromedě? Nejspíše ano. Pečlivé měření malých posunů hvězd z M31 vůči galaxiím v pozadí na nedávných snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje na to, že by střed M31 mohl být v přímém kolizním kurzu na střed naší domovské galaxie. Nicméně chyby v měření rychlosti do stran jsou dostatečně velké na to, že existuje velká možnost, že se centrální oblasti obou galaxií minou, ale přiblíží se dost na to, aby se jejich vnější hala stala gravitačně provázaná. Jakmile se to jednou stane, tak se obě galaxie stanou spojené, budou tancovat dokola a nakonec splynou a stanou se jednou velkou eliptickou galaxií, to vše v několika příštích miliardách let. Nahoře je umělecká představa oblohy ve vzdálené budoucnosti, kdy už centrální části obou galaxií ničí jedna druhou. Přesná budoucnost naší Mléčné dráhy a celé okolní Místní skupiny galaxií zůstane v nadcházejících letech předmětem aktivního výzkumu.

Štítky: Mléčná dráha, Andromeda, Srážka


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »