Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzácný přechod Venuše přes Slunce

Uznání: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams

Venuše dnes vstoupí před Slunce. Jedním ze způsobů, jak tuto vzácnou událost sledovat, je aktivně reloadovat tuto stránku se snímkem Slunce ve správném časovém intervalu a dívat se po neobvyklé kruhové tmavé tečce. Ty menší rozlezlé oblasti jsou sluneční skvrny. Ta kruhová tečka je planeta Venuše. Tato tečka se ale objeví pouze od 5. června 22:10 do 6. června 4:50 světového času (6. června 0:10 až 6:50 SELČ). Tento přechod je je nejvzácnějším známým typem slunečního zatmění, mnohem vzácnějším, než je zatmění Měsícem nebo dokonce planetou Merkur. Příští přechod Venuše před Sluncem nastane v roce 2117. Kdokoliv s jasným výhledem na Slunce může vyjít ven a opatrně pozorovat přechod projekcí slunečního světla dírkou v kartónu na stěnu. Jelikož tento přechod Venuše je tak neobvyklý a je vidět z většiny zeměkoule, tak se předpokládá, že půjde o jednu z nejvíce fotografovaných událostí v historii. Snímek Slunce nahoře pochází přímo z družice SDO (Solar Dynamics Observatory) a je aktualizován zhruba každých 15 minut.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »