Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzácný přechod Venuše přes Slunce

Uznání: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams

Venuše dnes vstoupí před Slunce. Jedním ze způsobů, jak tuto vzácnou událost sledovat, je aktivně reloadovat tuto stránku se snímkem Slunce ve správném časovém intervalu a dívat se po neobvyklé kruhové tmavé tečce. Ty menší rozlezlé oblasti jsou sluneční skvrny. Ta kruhová tečka je planeta Venuše. Tato tečka se ale objeví pouze od 5. června 22:10 do 6. června 4:50 světového času (6. června 0:10 až 6:50 SELČ). Tento přechod je je nejvzácnějším známým typem slunečního zatmění, mnohem vzácnějším, než je zatmění Měsícem nebo dokonce planetou Merkur. Příští přechod Venuše před Sluncem nastane v roce 2117. Kdokoliv s jasným výhledem na Slunce může vyjít ven a opatrně pozorovat přechod projekcí slunečního světla dírkou v kartónu na stěnu. Jelikož tento přechod Venuše je tak neobvyklý a je vidět z většiny zeměkoule, tak se předpokládá, že půjde o jednu z nejvíce fotografovaných událostí v historii. Snímek Slunce nahoře pochází přímo z družice SDO (Solar Dynamics Observatory) a je aktualizován zhruba každých 15 minut.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »