Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malebný přechod Venuše

Uznání a copyright: David Cortner

Vzácný přechod Venuše přes Slunce v roce 2004 byl jednou z nejvíce fotografovaných událostí na obloze v historii. Z oblastí, kde bylo možné přechod pozorovat: z Evropy a většiny Azie, Afriky a Severní Ameriky přišla záplava jak vědeckých, tak uměleckých snímků. Solární fotografové po vědecké stránce potvrdili, že efekt černé kapky se opravdu spíše vztahuje ke zřetelnosti pozorování kamerou nebo dalekohledem, než k atmosféře Venuše. Umělecké snímky lze rozdělit do několika kategorií. Jeden typ zachytil přechod před velice podrobným Sluncem. Další kategorie zachytává dvojité výskyty jako třeba siluetu jak Venuše, tak letadla nebo siluety Venuše a Mezinárodní kosmické stanice na nízké oběžné dráze Země. Třetí typ snímků zahrnuje příhodné uspořádání zajímavých mraků, jak je vidět například na snímku nahoře ze Severní Karolíny v USA. Nadšení pozorovatelé oblohy se na celém světě už těší na nadcházející přechod Venuše toto úterý (středa ráno SELČ). Bylo by zajímavé vědět, zda někdo bude naživu a bude si pamatovat jak tento přechod Venuše, tak ten příští v roce 2117.

Štítky: Venuše, Slunce, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »