Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd z jižního pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Na tomto pozoruhodném, 24 hodin dlouhém snímku hvězdných stop, který splňuje Lewinovu výzvu, žádná hvězda neklesá pod obzor a Slunce nikdy nevychází. Snímek ukazuje stopy hvězd jako uzavřené kružnice a takový snímek lze docílit pouze na dvou místech na planetě Zemi. Tento byl pořízen během 1. května 2012 kamerou ve vyhřívaném boxu na střeše observatoře MAPO (Martin A. Pomerantz Observatory) na jižním pólu. Přímo nad hlavou ve slabém souhvězdí Oktantu se promítá zemská rotační osa, jižní nebeský pól, který je středem všech kruhových stop hvězd. Hvězda, která kolem jižního nebeského pólu zanechává sice malý, ale stále poměrně jasný kroužek, není tak dobře umístěná jako Polárka u severního nebeského pólu a jmenuje se Beta Hydri. Během těchto 24 hodin noci se také objevila prchavá jižní polární záře (aurora australis).

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Beta hydri, Octans, Aurora australis


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »