Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd z jižního pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Na tomto pozoruhodném, 24 hodin dlouhém snímku hvězdných stop, který splňuje Lewinovu výzvu, žádná hvězda neklesá pod obzor a Slunce nikdy nevychází. Snímek ukazuje stopy hvězd jako uzavřené kružnice a takový snímek lze docílit pouze na dvou místech na planetě Zemi. Tento byl pořízen během 1. května 2012 kamerou ve vyhřívaném boxu na střeše observatoře MAPO (Martin A. Pomerantz Observatory) na jižním pólu. Přímo nad hlavou ve slabém souhvězdí Oktantu se promítá zemská rotační osa, jižní nebeský pól, který je středem všech kruhových stop hvězd. Hvězda, která kolem jižního nebeského pólu zanechává sice malý, ale stále poměrně jasný kroužek, není tak dobře umístěná jako Polárka u severního nebeského pólu a jmenuje se Beta Hydri. Během těchto 24 hodin noci se také objevila prchavá jižní polární záře (aurora australis).

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Beta hydri, Octans, Aurora australis


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »