Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd z jižního pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Na tomto pozoruhodném, 24 hodin dlouhém snímku hvězdných stop, který splňuje Lewinovu výzvu, žádná hvězda neklesá pod obzor a Slunce nikdy nevychází. Snímek ukazuje stopy hvězd jako uzavřené kružnice a takový snímek lze docílit pouze na dvou místech na planetě Zemi. Tento byl pořízen během 1. května 2012 kamerou ve vyhřívaném boxu na střeše observatoře MAPO (Martin A. Pomerantz Observatory) na jižním pólu. Přímo nad hlavou ve slabém souhvězdí Oktantu se promítá zemská rotační osa, jižní nebeský pól, který je středem všech kruhových stop hvězd. Hvězda, která kolem jižního nebeského pólu zanechává sice malý, ale stále poměrně jasný kroužek, není tak dobře umístěná jako Polárka u severního nebeského pólu a jmenuje se Beta Hydri. Během těchto 24 hodin noci se také objevila prchavá jižní polární záře (aurora australis).

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Beta hydri, Octans, Aurora australis


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »