Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrazivá prosincová noc

Uznání a copyright: Petr Horálek

Říká se, že Orion vždycky vychází bokem a tak je to vidět i tuto mrazivou prosincovou noc. Nad zasněženými vrcholky stromů kolem útulné chaty u vesnice Ústupky v České republice jsou jasné hvězdy tohoto dobře známého zimního severního souhvězdí. Zdá se, že na zimní krajinu také prší meteory ze souhvězdí Blíženců. Na expozicích z minulého pátku jsou stopy meteorů z každoročního meteorického roje Geminid. Vylétají z radiantu nad stromy nedaleko dvou jasných hvězd ze zvířetníkového souhvězdí Blíženců (Gemini). Je vidět také návštěvník pozemské oblohy, kometa Wirtanen. Její zřetelně zelenou komu najdete vedle hvězd Kuřátek.

Seznam odkazů v popisu

  1. PoetryFoundation.org: The Star-splitter by Robert Frost
  2. APOD: 2018-12-15 Geminidy a přátelé
  3. APOD: 2018-12-20 Červená mlhovina, zelená kometa a modré hvězdy
  4. APOD: 2003-12-27 Hvězdokupa Plejády

Štítky: Kometa Wirtanen, Geminid, Meteorický roj, 46p, Orion


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »