Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrazivá prosincová noc

Uznání a copyright: Petr Horálek

Říká se, že Orion vždycky vychází bokem a tak je to vidět i tuto mrazivou prosincovou noc. Nad zasněženými vrcholky stromů kolem útulné chaty u vesnice Ústupky v České republice jsou jasné hvězdy tohoto dobře známého zimního severního souhvězdí. Zdá se, že na zimní krajinu také prší meteory ze souhvězdí Blíženců. Na expozicích z minulého pátku jsou stopy meteorů z každoročního meteorického roje Geminid. Vylétají z radiantu nad stromy nedaleko dvou jasných hvězd ze zvířetníkového souhvězdí Blíženců (Gemini). Je vidět také návštěvník pozemské oblohy, kometa Wirtanen. Její zřetelně zelenou komu najdete vedle hvězd Kuřátek.

Seznam odkazů v popisu

  1. PoetryFoundation.org: The Star-splitter by Robert Frost
  2. APOD: 2018-12-15 Geminidy a přátelé
  3. APOD: 2018-12-20 Červená mlhovina, zelená kometa a modré hvězdy
  4. APOD: 2003-12-27 Hvězdokupa Plejády

Štítky: Kometa Wirtanen, Geminid, Meteorický roj, 46p, Orion


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »