Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrazivá prosincová noc

Uznání a copyright: Petr Horálek

Říká se, že Orion vždycky vychází bokem a tak je to vidět i tuto mrazivou prosincovou noc. Nad zasněženými vrcholky stromů kolem útulné chaty u vesnice Ústupky v České republice jsou jasné hvězdy tohoto dobře známého zimního severního souhvězdí. Zdá se, že na zimní krajinu také prší meteory ze souhvězdí Blíženců. Na expozicích z minulého pátku jsou stopy meteorů z každoročního meteorického roje Geminid. Vylétají z radiantu nad stromy nedaleko dvou jasných hvězd ze zvířetníkového souhvězdí Blíženců (Gemini). Je vidět také návštěvník pozemské oblohy, kometa Wirtanen. Její zřetelně zelenou komu najdete vedle hvězd Kuřátek.

Seznam odkazů v popisu

  1. PoetryFoundation.org: The Star-splitter by Robert Frost
  2. APOD: 2018-12-15 Geminidy a přátelé
  3. APOD: 2018-12-20 Červená mlhovina, zelená kometa a modré hvězdy
  4. APOD: 2003-12-27 Hvězdokupa Plejády

Štítky: Kometa Wirtanen, Geminid, Meteorický roj, 46p, Orion


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »