Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mrazivá prosincová noc

Uznání a copyright: Petr Horálek

Říká se, že Orion vždycky vychází bokem a tak je to vidět i tuto mrazivou prosincovou noc. Nad zasněženými vrcholky stromů kolem útulné chaty u vesnice Ústupky v České republice jsou jasné hvězdy tohoto dobře známého zimního severního souhvězdí. Zdá se, že na zimní krajinu také prší meteory ze souhvězdí Blíženců. Na expozicích z minulého pátku jsou stopy meteorů z každoročního meteorického roje Geminid. Vylétají z radiantu nad stromy nedaleko dvou jasných hvězd ze zvířetníkového souhvězdí Blíženců (Gemini). Je vidět také návštěvník pozemské oblohy, kometa Wirtanen. Její zřetelně zelenou komu najdete vedle hvězd Kuřátek.

Seznam odkazů v popisu

  1. PoetryFoundation.org: The Star-splitter by Robert Frost
  2. APOD: 2018-12-15 Geminidy a přátelé
  3. APOD: 2018-12-20 Červená mlhovina, zelená kometa a modré hvězdy
  4. APOD: 2003-12-27 Hvězdokupa Plejády

Štítky: Kometa Wirtanen, Geminid, Meteorický roj, 46p, Orion


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »