Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Země: Videorekonstrukce

Uznání: NASA, SVS, Apollo 8 Crew;
Lead Animator: Ernie Wright; (USRA); Music: C Major Prelude by Johann Sebastian Bach

Asi ve 12. sekundě tohoto videa se stane něco zvláštního. Začíná vycházet Země. Východ Země nad okrajem Měsíce nastal zítra před 50 lety a překvapil užaslou posádku Apolla 8, lidé nikdy nic takového neviděli. Posádka začala rychle pořizovat fotografie tohoto úžasného pohledu způsobeného obíháním Apolla 8 kolem Měsíce. Video, na které se díváte, je moderní rekonstrukcí této události, jak by vypadala, kdyby ji zachytily současné filmové kamery. Barevné nebeské těleso naší Země vystupuje jako dobře známý obraz vycházející nad vzdálenou a neznámou měsíční krajinou a celá tato scéna je opakem mnohem známějších východů Měsíce při pohledu ze Země. Pro mnoho lidí tato scéna také vyjadřuje jednotu lidstva: ta modrá koule, to jsme my, my všichni tam žijeme. Toto dvouminutové video není zrychlené, toto je skutečná rychlost Země vycházející za okny Apolla 8. O sedm měsíců později kosmonauté třetí další výpravy Apollo 11 nejenom že pozemský Měsíc oblétali, ale také na něm přistáli.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2015-09-06 Východ Země
  2. NASA: Apollo 8
  3. NASA: Apollo Astronaut Shares Story of NASA's Earthrise Photo
  4. NASA: Fotografie východu Země
  5. PBS.org: Apollo 8 Insider Stories
  6. NASA: Earthrise in 4K,
  7. KennedySpaceCenter.com: Earthrise 50th Anniversary Celebration,
  8. NASA: Solar System - Earth
  9. NASA: Earthrise: The 45th Anniversary
  10. APOD: 2013-11-09 Krajina Apolla 17: Velkolepá pustina
  11. APOD: 2017-06-16 Východ Měsíce nad Manhattanem
  12. Wikipedia: Modrá zeměkoule
  13. Video: Earthrise: A Video Reconstruction
  14. NYTimes.com: Apollo 8’s Earthrise: The Shot Seen Round the World.
  15. NASA: Apollo 11
  16. APOD: One Small Step.

Štítky: Earthrise, Apollo 8, Video


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

220P/McNaught – kométa, ktorá prekvapila druhýkrát

V skorých ranných hodinách 9. augusta 2026 som namieril ďalekohľad na krátkoperiodickú kométu 220P/McNaught, ktorá sa v uplynulých dňoch postarala o nečakané prekvapenie. Ešte koncom júla mala jasnosť približne 13.–14. magnitúdy, no začiatkom augusta prešla výrazným výbuchom aktivity a náhle zjasnela až približne na 6.–7. magnitúdu. Z nenápadného telesa určeného skôr pre fotografické pozorovania sa tak na krátky čas stal objekt dostupný aj väčším binokulárom. Zaujímavé je, že nejde o prvé podobné prekvapenie počas jej súčasného návratu k Slnku. Už na prelome mája a júna 2026 zaznamenala 220P/McNaught mimoriadne mohutný outburst, pri ktorom zjasnela približne o 9 až 10 magnitúd a dosiahla jasnosť okolo 8. magnitúdy. Počas nasledujúcich týždňov postupne zoslabla späť k 14. magnitúde, takže sa očakávalo ďalšie pozvoľné slabnutie. Namiesto toho však začiatkom augusta prišla druhá veľká erupcia, tentoraz dokonca s ešte vyššou výslednou jasnosťou. Na fotografii je dobre viditeľná rozsiahla zelenkastá plynná koma, obklopujúca veľmi jasnú a silne kondenzovanú centrálnu oblasť. Z nej vystupuje výrazná pretiahnutá štruktúra, ktorá dodáva kométe nezvyčajný kvapkovitý vzhľad. Zelené sfarbenie komy spôsobuje predovšetkým fluorescencia molekúl dvojatómového uhlíka C₂ vystavených ultrafialovému žiareniu Slnka. Pozorovania po júnovom výbuchu navyše ukázali, že 220P bola na C₂ pomerne bohatá a vykazovala aj výrazný prachový chvost. 220P/McNaught patrí medzi kométy Jupiterovej rodiny. Okolo Slnka obehne približne raz za 5,5 roka a pri tomto návrate prešla perihéliom 14. júna 2026 vo vzdialenosti približne 1,56 AU od Slnka. Objavil ju austrálsky astronóm Robert H. McNaught 20. mája 2004 na snímkach zo Siding Spring Observatory. V čase môjho fotografovania 9. augusta sa kométa nachádzala v súhvezdí Veľryby, približne 1,65 AU od Slnka a 1,22 AU od Zeme. Čo presne stojí za dvojicou takýchto výrazných výbuchov aktivity, zatiaľ nie je isté. Podobné udalosti môžu súvisieť s náhlym odkrytím čerstvého prchavého materiálu, kolapsom časti povrchu jadra alebo jeho čiastočnou fragmentáciou. Práve nepredvídateľnosť komét však robí ich pozorovanie mimoriadne zaujímavým – a 220P/McNaught v roku 2026 ukazuje, že aj zdanlivo nenápadná periodická kométa dokáže pripraviť veľmi výrazné prekvapenie. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800 (200/600 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGB filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C, SVBony 241 power hub, DIY Rapsberry Pico klapka s flat panelom, automatizovaná astrobúdka s mojím vlastným OCS (observatory control system). Software: NINA, Astro pixel processor, Pixinsight, Adobe photoshop Lights 14x90sec. R, 12x90sec. G, 12x90sec. B, 15x60sec. L, flats, master darks, master darkflats Gain 150, Offset 300. 9.8.2026 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »