Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimořádná sluneční hala

Uznání a copyright: Magnus Edback

Vítejte v prosincovém slunovratu, prvním dni zimy na severní polokouli planety Země a léta na jižní. Oslavujme pohledem na tato mimořádně krásná sluneční ledová hala. Jednoduchá sluneční hala jsou běžnější, než duha a lze je snadno spatřit, zvlášť pokud si přicloníte oči před přímým slunečním světlem. I tak je velice vzácné uvidět něco, co by se aspoň trochu podobalo komplexním halům na této úžasné scéně. Snímek byl pořízen přes oběd za studeného 14. prosince nedaleko města Utendal ve Švédsku a je na něm vidět poměrně běžné 22 stupňové halo, falešná slunce (parhelia) a sluneční sloupy. Dále se dá rozpoznat rozsáhlá řada vzácnějších hal spolu s dosud neznámými útvary. Všechny tyto vzory se utváří při průchodu a odrazu slunečního (nebo měsíčního) světla na plochých šestibokých krystalech vodního ledu v atmosféře Země. V tomto případě do atmosféry ledovými krystaly přispívala i sněhová děla z nedalekého lyžařského střediska.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Rings around the Sun
  2. AtOptics.co.uk: Ice Crystal Halos
  3. TheHaloVault.org: Complex Halo Display, Borlänge, Sweden
  4. AtOptics.co.uk: Stupendous Swedish halos
  5. APOD: 2015-04-03 Sluneční a měsíční halo

Štítky: Ice halo, Sundog


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »