Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimořádná sluneční hala

Uznání a copyright: Magnus Edback

Vítejte v prosincovém slunovratu, prvním dni zimy na severní polokouli planety Země a léta na jižní. Oslavujme pohledem na tato mimořádně krásná sluneční ledová hala. Jednoduchá sluneční hala jsou běžnější, než duha a lze je snadno spatřit, zvlášť pokud si přicloníte oči před přímým slunečním světlem. I tak je velice vzácné uvidět něco, co by se aspoň trochu podobalo komplexním halům na této úžasné scéně. Snímek byl pořízen přes oběd za studeného 14. prosince nedaleko města Utendal ve Švédsku a je na něm vidět poměrně běžné 22 stupňové halo, falešná slunce (parhelia) a sluneční sloupy. Dále se dá rozpoznat rozsáhlá řada vzácnějších hal spolu s dosud neznámými útvary. Všechny tyto vzory se utváří při průchodu a odrazu slunečního (nebo měsíčního) světla na plochých šestibokých krystalech vodního ledu v atmosféře Země. V tomto případě do atmosféry ledovými krystaly přispívala i sněhová děla z nedalekého lyžařského střediska.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Rings around the Sun
  2. AtOptics.co.uk: Ice Crystal Halos
  3. TheHaloVault.org: Complex Halo Display, Borlänge, Sweden
  4. AtOptics.co.uk: Stupendous Swedish halos
  5. APOD: 2015-04-03 Sluneční a měsíční halo

Štítky: Ice halo, Sundog


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »