Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimořádná sluneční hala

Uznání a copyright: Magnus Edback

Vítejte v prosincovém slunovratu, prvním dni zimy na severní polokouli planety Země a léta na jižní. Oslavujme pohledem na tato mimořádně krásná sluneční ledová hala. Jednoduchá sluneční hala jsou běžnější, než duha a lze je snadno spatřit, zvlášť pokud si přicloníte oči před přímým slunečním světlem. I tak je velice vzácné uvidět něco, co by se aspoň trochu podobalo komplexním halům na této úžasné scéně. Snímek byl pořízen přes oběd za studeného 14. prosince nedaleko města Utendal ve Švédsku a je na něm vidět poměrně běžné 22 stupňové halo, falešná slunce (parhelia) a sluneční sloupy. Dále se dá rozpoznat rozsáhlá řada vzácnějších hal spolu s dosud neznámými útvary. Všechny tyto vzory se utváří při průchodu a odrazu slunečního (nebo měsíčního) světla na plochých šestibokých krystalech vodního ledu v atmosféře Země. V tomto případě do atmosféry ledovými krystaly přispívala i sněhová děla z nedalekého lyžařského střediska.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Rings around the Sun
  2. AtOptics.co.uk: Ice Crystal Halos
  3. TheHaloVault.org: Complex Halo Display, Borlänge, Sweden
  4. AtOptics.co.uk: Stupendous Swedish halos
  5. APOD: 2015-04-03 Sluneční a měsíční halo

Štítky: Ice halo, Sundog


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »