Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimořádná sluneční hala

Uznání a copyright: Magnus Edback

Vítejte v prosincovém slunovratu, prvním dni zimy na severní polokouli planety Země a léta na jižní. Oslavujme pohledem na tato mimořádně krásná sluneční ledová hala. Jednoduchá sluneční hala jsou běžnější, než duha a lze je snadno spatřit, zvlášť pokud si přicloníte oči před přímým slunečním světlem. I tak je velice vzácné uvidět něco, co by se aspoň trochu podobalo komplexním halům na této úžasné scéně. Snímek byl pořízen přes oběd za studeného 14. prosince nedaleko města Utendal ve Švédsku a je na něm vidět poměrně běžné 22 stupňové halo, falešná slunce (parhelia) a sluneční sloupy. Dále se dá rozpoznat rozsáhlá řada vzácnějších hal spolu s dosud neznámými útvary. Všechny tyto vzory se utváří při průchodu a odrazu slunečního (nebo měsíčního) světla na plochých šestibokých krystalech vodního ledu v atmosféře Země. V tomto případě do atmosféry ledovými krystaly přispívala i sněhová děla z nedalekého lyžařského střediska.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Rings around the Sun
  2. AtOptics.co.uk: Ice Crystal Halos
  3. TheHaloVault.org: Complex Halo Display, Borlänge, Sweden
  4. AtOptics.co.uk: Stupendous Swedish halos
  5. APOD: 2015-04-03 Sluneční a měsíční halo

Štítky: Ice halo, Sundog


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »