Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červená mlhovina, zelená kometa a modré hvězdy

Uznání a copyright: Tom Masterson (Transient Astronomer)

Tato slavnostně vybarvená obloha byla zachycerna v časných ranních hodinách 17. prosince při sledování nejtěsnějšího přiblížení komety Wirtanen k planetě Zemi. Kometa byla viditelná pouhým okem. Nádherně zelená barva její fluoreskující kometární atmosféry, neboli komy, zde vyniká jenom po sečtení digitálních expozic pointovaných na polohu komety pod hvězdokupou Plejády. Expozice také nechaly vyniknout modré světlo hvězd odrážené mračny prachu kolem mladých hvězd v Plejádách. Podívejte se (doleva) přes prachové tmavé mlhoviny na okraji molekulárního mračna v Perseu a dojdete k emisní mlhovině NGC 1499, též známé jako mlhovina Kalifornie. Pro oči je toto kosmické mračno příliš slabé a jeho zřetelná červená záře pochází z rekombinace elektronů s ionizovanými atomy vodíku. Kolem 23. prosince by se měla kometa Wirtanen dát snadno najít triedrem, jelikož bude procházet blízko jasné hvězdy Capella ve severním zimním souhvězdí Vozky (Auriga).

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: The Fiery Red California Nebula, Deep Blue Pleiades and a Green Comet 46P Wirtanen
  2. NASA: See a Passing Comet This Sunday
  3. APOD: 2018-11-15 Kometa 46P Wirtanen
  4. APOD: 2018-12-16 Kolem Země prolétá kometa Wirtanen
  5. APOD: 2013-11-22 Od Kalifornie k Plejádám
  6. APOD: 2009-04-11 Velký obraz
  7. EarthSky.org: 2018’s brightest comet is closest Sunday

Štítky: California nebula, Ngc1499, Kometa Wirtanen, 46p, Plejády, M45


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »