Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leo Trio

Uznání a copyright: Francis Bozon

Tato populární skupina galaxií začíná být vidět na časné večerní obloze kolem březnové rovnodennosti a začátkem jara na severní polokouli. Slavný Leo Triplet obsahuje trojici skvostných galaxií ve výrazném souhvězdí Lva (Leo) a zde je v jediném zorném poli. Tito miláčci davů jsou vidět i skromnými dalekohledy a jednotlivě mají označení NGC 3628 (vpravo), M66 (vlevo nahoře) a M65 (dole). Všechny tři jsou velké spirální galaxie, ale vypadají různorodě, jelikož jejich galaktické disky jsou vůči nám skloněné pod různými úhly. NGC 3628, též známá jako Hamburgerová galaxie je přímo k nakousnutí vidět z boku a její nadýchanou galaktickou rovinu protínají neprůhledné pásy prachu. Disky M66 a M65 jsou skloněné dostatečně, aby mohly ukázat svoji spirální strukturu. Gravitační interakce mezi galaxiemi ve skupině za sebou zanechaly výmluvné známky včetně slapových ocasů a zborceného, zvětšeného disku NGC 3628 a protažených spirálních ramen M66. Krásný pohled na tuto oblast měří na obloze něco přes 1 stupeň (dva úplňky) na obloze v odhadované vzdálenosti této trojice pokrývá něco přes půl miliónu světelných roků. Paprsčité hvězd v popředí se pochopitelně nacházejí uvnitř Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: March equinox: All you need to know
  2. SEDS.org: The Leo Triplett (M66 group)
  3. EarthSky.org: Leo? Here’s your constellation
  4. UCSD.edu: Galaxies - The Spiral Nebulae
  5. APOD: 2014-05-08 Ocas galaxie Hamburger
  6. STScI.edu: Hubble Snaps Heavyweight of the Leo Triplet
  7. SpaceTelescope.org: Messier 65 through the years
  8. STScI.edu: HUBBLE PHOTOGRAPHS WARPED GALAXY AS CAMERA PASSES MILESTONE
  9. AstroBin.com: TEAM_NEWASTRO: TRIO DU LION
  10. Wikipedia: Diffraction_spike

Štítky: Spirální galaxie, M65, M66, Ngc 628, Leo triplet


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »