Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  APOD získal cenu IAU za popularizaci

APOD získal cenu IAU za popularizaci

Jerry Bonnell, Robert Nemiroff autoři Astronomického snímku dne - APOD
Autor: IAU 2022

Mezinárodní astronomická unie IAU oznámila první vítěze tří nových cen, které byly vytvořeny na začátku tohoto roku. Cenu za popularizaci (osvětu) získal Astronomický snímek dne (Astronomy Picture of the Day - APOD) Roberta Nemiroffa a Jerry Bonnella. Oba autoři jsou profesionální astronomové a již od roku 1995 každodenně publikují snímek s krátkým vysvětlujícím popisem.

Mezinárodní astronomická unie (International Astronomical Union - IAU) oznámila první vítěze tří nových cen, které byly vytvořeny na začátku tohoto roku: Cena IAU za popularizaci (či osvětu) astronomie, Cena IAU za rozvoj astronomie a Cena IAU za astronomické vzdělávání. Ceny IAU za osvětu, rozvoj a vzdělávání v astronomii (IAU Astronomy Outreach, Development and Education, ODE) byly vytvořeny díky štědrým finančním prostředkům minulého prezidenta IAU Ewina van Dishoecka. Tyto tři ceny jsou oceněním pro jednotlivce a organizace, které se zasloužily o vynikající přínos v oblasti osvěty, rozvoje a vzdělávání v astronomii.

V únoru 2022 vyšla první výzva k podávání nominací s uzávěrkou 15. března 2022. Celkem bylo přijato 40 platných nominací, přičemž nominující i nominovaní pocházeli z celého světa.

Na základě doporučení výborů pro udělování cen ODE schválil Výkonný výbor IAU následující nominované na první sadu cen:
Osvětová činnost: Nemiroff a Jerry T. Bonnell vytvořili webové stránky s názvem Astronomický snímek dne (Astronomy Picture of the Day - APOD).
Rozvoj: Michèle Gerbaldi
Vzdělávání: Rosa Doran

Ceny budou předány na XXXI. valném shromáždění IAU (IAUGA2022) v Busanu v Jižní Koreji v srpnu tohoto roku. Shromáždění je naplánováno od úterý 2. srpna do  čtvrtku 11. srpna.
Zde je uvedeno zdůvodnění ceny za osvětu (popularizaci):
Cena IAU za popularizaci astronomie 2022 (Outreach Prize 2022) je udělena organizaci Astronomy Picture of the Day (APOD) za její více než 25 let trvající činnost při každodenní tvorbě Astronomického snímku dne (Astronomy Picture of the Day), který je nyní k dispozici ve více než 20 jazycích, každý den jej vidí miliony lidí a používá se ve školních třídách po celém světě. APOD má vliv na podporu zájmu o astronomii na celém světě: každý z obrázků je doprovázen vysvětlujícími popisky, což je jeden z důvodů, proč je široce rozšířen v kurzech na základních a středních školách a na univerzitách. Obrázky přispívají profesionální i amatérští astronomové a stále častěji také astrofotografové, pro které publikace na APOD představuje zlatý standard. Vybrané snímky pokrývají širokou škálu témat od kosmického mikrovlnného pozadí a nejvzdálenějších galaxií až po polární záře na Zemi.

Robert J. Nemiroff a Jerry T. Bonnell řekli: "Jsme poctěni, že se nám dostalo tohoto uznání pro APOD od IAU, a jsme hrdí na to, že úsilí, které začalo jako neformální spolupráce a přetrvalo jako práce z lásky k vědě, nabylo mezinárodního rozsahu. Jsme velmi vděční, že se k APOD připojilo tolik podobně smýšlejících lidí z celé planety Země."

Česká verze Astronomického snímku dne je pro čtenáře astro.cz k dispozici od 1. dubna 1999. K dnešnímu dni APOD publikoval  18. snímků z Česka, 13. snímků ze Slovenska, 52 APODů mělo českého autora, 14 APODů mělo slovenského autora.

Další informace o způsobilosti, definicích jednotlivých oblastí a výběrovém řízení na ceny naleznete zde. Příští ceny ODE budou uděleny na Valném shromáždění v roce 2024 v Jihoafrické republice.

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] iau2206 — Press Release
[2] IAU General Assembly 2022
[3] International Astronomical Union - IAUŠtítky: Apod


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »