Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  APOD získal cenu IAU za popularizaci

APOD získal cenu IAU za popularizaci

Jerry Bonnell, Robert Nemiroff autoři Astronomického snímku dne - APOD
Autor: IAU 2022

Mezinárodní astronomická unie IAU oznámila první vítěze tří nových cen, které byly vytvořeny na začátku tohoto roku. Cenu za popularizaci (osvětu) získal Astronomický snímek dne (Astronomy Picture of the Day - APOD) Roberta Nemiroffa a Jerry Bonnella. Oba autoři jsou profesionální astronomové a již od roku 1995 každodenně publikují snímek s krátkým vysvětlujícím popisem.

Mezinárodní astronomická unie (International Astronomical Union - IAU) oznámila první vítěze tří nových cen, které byly vytvořeny na začátku tohoto roku: Cena IAU za popularizaci (či osvětu) astronomie, Cena IAU za rozvoj astronomie a Cena IAU za astronomické vzdělávání. Ceny IAU za osvětu, rozvoj a vzdělávání v astronomii (IAU Astronomy Outreach, Development and Education, ODE) byly vytvořeny díky štědrým finančním prostředkům minulého prezidenta IAU Ewina van Dishoecka. Tyto tři ceny jsou oceněním pro jednotlivce a organizace, které se zasloužily o vynikající přínos v oblasti osvěty, rozvoje a vzdělávání v astronomii.

V únoru 2022 vyšla první výzva k podávání nominací s uzávěrkou 15. března 2022. Celkem bylo přijato 40 platných nominací, přičemž nominující i nominovaní pocházeli z celého světa.

Na základě doporučení výborů pro udělování cen ODE schválil Výkonný výbor IAU následující nominované na první sadu cen:
Osvětová činnost: Nemiroff a Jerry T. Bonnell vytvořili webové stránky s názvem Astronomický snímek dne (Astronomy Picture of the Day - APOD).
Rozvoj: Michèle Gerbaldi
Vzdělávání: Rosa Doran

Ceny budou předány na XXXI. valném shromáždění IAU (IAUGA2022) v Busanu v Jižní Koreji v srpnu tohoto roku. Shromáždění je naplánováno od úterý 2. srpna do  čtvrtku 11. srpna.
Zde je uvedeno zdůvodnění ceny za osvětu (popularizaci):
Cena IAU za popularizaci astronomie 2022 (Outreach Prize 2022) je udělena organizaci Astronomy Picture of the Day (APOD) za její více než 25 let trvající činnost při každodenní tvorbě Astronomického snímku dne (Astronomy Picture of the Day), který je nyní k dispozici ve více než 20 jazycích, každý den jej vidí miliony lidí a používá se ve školních třídách po celém světě. APOD má vliv na podporu zájmu o astronomii na celém světě: každý z obrázků je doprovázen vysvětlujícími popisky, což je jeden z důvodů, proč je široce rozšířen v kurzech na základních a středních školách a na univerzitách. Obrázky přispívají profesionální i amatérští astronomové a stále častěji také astrofotografové, pro které publikace na APOD představuje zlatý standard. Vybrané snímky pokrývají širokou škálu témat od kosmického mikrovlnného pozadí a nejvzdálenějších galaxií až po polární záře na Zemi.

Robert J. Nemiroff a Jerry T. Bonnell řekli: "Jsme poctěni, že se nám dostalo tohoto uznání pro APOD od IAU, a jsme hrdí na to, že úsilí, které začalo jako neformální spolupráce a přetrvalo jako práce z lásky k vědě, nabylo mezinárodního rozsahu. Jsme velmi vděční, že se k APOD připojilo tolik podobně smýšlejících lidí z celé planety Země."

Česká verze Astronomického snímku dne je pro čtenáře astro.cz k dispozici od 1. dubna 1999. K dnešnímu dni APOD publikoval  18. snímků z Česka, 13. snímků ze Slovenska, 52 APODů mělo českého autora, 14 APODů mělo slovenského autora.

Další informace o způsobilosti, definicích jednotlivých oblastí a výběrovém řízení na ceny naleznete zde. Příští ceny ODE budou uděleny na Valném shromáždění v roce 2024 v Jihoafrické republice.

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] iau2206 — Press Release
[2] IAU General Assembly 2022
[3] International Astronomical Union - IAUO autorovi

Josef Chlachula

Josef Chlachula

Pochází ze Starého Města u Uherského Hradiště. Nejprve se v 6 letech po startu Jurije Gagarina začal zajímat o kosmonautiku, později rozšířil zájem o astronomii. Začal brýlovým dalekohledem vlastní konstrukce, později si postavil 15 cm zrcadlový dalekohled. Od roku 1974 začal působit na hvězdárně ve Zlíně. Věnoval se proměnným hvězdám, nebeské mechanice, vedl výpočetní sekci, astronomický kroužek a v roce 1988 poprvé letní astronomický tábor na Držkové u Zlína. Tábory se stále každoročně pořádají, nyní ve Vlčkové. Na zlínské hvězdárně se věnoval popularizační práci, zejména veřejným přednáškám a vydával také její zpravodaj Zorné pole. Je zakládajícím členem Zlínské astronomické společnosti. V roce 1995 jako člen výkonného výboru České astronomické společnosti založil a provozoval web server astro.cz. Denně vytváří českou verzi Astronomického snímku dne.

Štítky: Apod


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »