Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Amerika a Pelikán

Uznání a copyright: Paolo Moroni

Přátelé naší milé planety možná rozpoznají obrysy těchto kosmických mračen. Jasnou emisi vlevo ohraničují tmavé, neprůhledné pásy prachu a jak se zdá, tak tvoří tvar kontinentu a tak této emisní oblasti katalogizované jako NGC 7000 dávají její populární název mlhovina Severní Amerika. Kousek od východního pobřeží mlhoviny Severní Amerika vpravo je mlhovina IC 5070, jejíž profil jí dává jméno mlhovina Pelikán. Obě jasné mlhoviny jsou vzdálené asi 1500 světelných let a jsou součástí stejné velké a komplexní hvězdotvorné oblasti, která je téměř tak blízko, jako známější mlhovina Orion. Zorné pole o šířce 6 stupňů by v této vzdálenosti zabíralo 150 světelných let. Pečlivě pořízený kosmický portrét využívá úzkopásmové snímky ke zvýraznění jasných ionizačních front a charakteristické červené záře atomárního vodíku. Obě mlhoviny se dají spatřit z tmavých míst triedrem. Dívejte se od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě (Cygnus) na severovýchod.

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, Ngc7000, Ic5070


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »