Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery Messier ve stereu

Uznání: Apollo 11, NASA; Stereo Image Copyright Patrick Vantuyne

Mnoho jasných mlhovin a hvězdokup na pozemské obloze se váže se jménem astronoma Charlese Messiera, jelikož jsou v jeho slavném katalogu z 18. století. Jeho jméno nesou také tyto dva velké a význačné krátery na Měsíci. Krátery Messier (vlevo) a Messier A vynikají v tmavém, hladkém moři plodnosti, neboli Mare Fecunditatis a mají rozměry 15 x 8 a 16 x 11 kilometrů. Jejich protažené tvary se vysvětlují velice mělkým sklonem dráhy impaktoru, který se pohyboval zleva doprava a z kráterů odskočil. Mělký impakt také vyústil do dvou jasných paprsků materiálu, které sahají na povrchu doprava až za obrázek. Stereosnímek páru kráterů je určen pro pohled červenomodrými brýlemi (červená na levém oku) a byl nedávno vytvořen z vysokorozlišujících skanů snímků (AS11-42-6304, AS11-42-6305), který byly pořízeny při letu Apollo 11 k Měsíci.

Štítky: Messier, Měsíc, Kráter, Impakt, Stereo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »