Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krátery Messier ve stereu

Uznání: Apollo 11, NASA; Stereo Image Copyright Patrick Vantuyne

Mnoho jasných mlhovin a hvězdokup na pozemské obloze se váže se jménem astronoma Charlese Messiera, jelikož jsou v jeho slavném katalogu z 18. století. Jeho jméno nesou také tyto dva velké a význačné krátery na Měsíci. Krátery Messier (vlevo) a Messier A vynikají v tmavém, hladkém moři plodnosti, neboli Mare Fecunditatis a mají rozměry 15 x 8 a 16 x 11 kilometrů. Jejich protažené tvary se vysvětlují velice mělkým sklonem dráhy impaktoru, který se pohyboval zleva doprava a z kráterů odskočil. Mělký impakt také vyústil do dvou jasných paprsků materiálu, které sahají na povrchu doprava až za obrázek. Stereosnímek páru kráterů je určen pro pohled červenomodrými brýlemi (červená na levém oku) a byl nedávno vytvořen z vysokorozlišujících skanů snímků (AS11-42-6304, AS11-42-6305), který byly pořízeny při letu Apollo 11 k Měsíci.

Štítky: Messier, Měsíc, Kráter, Impakt, Stereo


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »