Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Siluety v úplňku

Uznání a copyright videa: Mark Gee; Music: Tenderness (Dan Phillipson)

Už jste někdy viděli vycházet Měsíc? Pomalý východ Měsíce téměř v úplňku nad jasným obzorem může být působivou podívanou. Jeden takový působivý východ byl zachycen počátkem roku 2013 nad vyhlídkou Mount Victoria Lookout ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Dovedný astrofotograf po pečlivém plánování umístil svoji kameru do vzdálenosti asi dvou kilometrů a namířil ji na vyhlídku, kde Měsíc jistě brzy začne svůj noční debut. Sekvence jedinou kamerou, na kterou se díváte, není nijak upravená a vidíte ji v reálném čase, není zrychlená. Lidé na vyhlídce Mount Victoria Lookout jsou vidět v siluetě, jak sami obdivují východ největší pozemské družice. Uvidět východ Měsíce není tak těžké: nastává každý den, i když jen v polovině případů v noci. Měsíc vychází každý den o asi padesát minut později než předchozí den a úplněk vždycky vychází při západu Slunce. Dnes v podvečer bude dobrá příležitost podívat se při západu Slunce na východ Měsíce, který bude navíc při své fázi úplňku co nejblíž k Zemi, takže se nazývá superúplněk a jeví se o něco větší a jasnější, než obvykle.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APODu 2018

Štítky: Time-lapse, Moonrise, Úplněk


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Nikon, ohnisko 18mm

Další informace »