Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Siluety v úplňku

Uznání a copyright videa: Mark Gee; Music: Tenderness (Dan Phillipson)

Už jste někdy viděli vycházet Měsíc? Pomalý východ Měsíce téměř v úplňku nad jasným obzorem může být působivou podívanou. Jeden takový působivý východ byl zachycen počátkem roku 2013 nad vyhlídkou Mount Victoria Lookout ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Dovedný astrofotograf po pečlivém plánování umístil svoji kameru do vzdálenosti asi dvou kilometrů a namířil ji na vyhlídku, kde Měsíc jistě brzy začne svůj noční debut. Sekvence jedinou kamerou, na kterou se díváte, není nijak upravená a vidíte ji v reálném čase, není zrychlená. Lidé na vyhlídce Mount Victoria Lookout jsou vidět v siluetě, jak sami obdivují východ největší pozemské družice. Uvidět východ Měsíce není tak těžké: nastává každý den, i když jen v polovině případů v noci. Měsíc vychází každý den o asi padesát minut později než předchozí den a úplněk vždycky vychází při západu Slunce. Dnes v podvečer bude dobrá příležitost podívat se při západu Slunce na východ Měsíce, který bude navíc při své fázi úplňku co nejblíž k Zemi, takže se nazývá superúplněk a jeví se o něco větší a jasnější, než obvykle.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APODu 2018

Štítky: Time-lapse, Moonrise, Úplněk


34. vesmírný týden 2019

34. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 19. 8. do 25. 8. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter a Saturn. Konjunkce Marsu a Venuše proběhne na snímcích SOHO. Aktivita Slunce je velmi nízká. Očekáváme bezpilotní test Sojuzu. Sonda Chandrayyan-2 je na cestě k Měsíci. Problémy s padáky ExoMars 2020 pokračují. Známe čtyři kandidáty na odběr vzorků z Bennu. Parker Solar Probe se potřetí zanoří ke Slunci. Před 30 lety prolétl Voyager 2 kolem Neptunu a zmapoval tak poslední do té doby neprozkoumanou velkou planetu a její měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“, jehož autorem je Dalibor Hanžl   Opět máme za sebou zajímavý a zejména estetický astronomický úkaz – částečné zatmění Měsíce. A také další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha v souhvězdí Orla

Další informace »