Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země a Měsíc

Uznání: NASA, JPL, Galileo Project; Processing & License: Gordan Ugarkovic

Země a Měsíc se při vzácných příležitostech fotografují spolu. Jedna taková nádherná možnost nastala tento měsíc před 25 lety, když kosmická sonda k Jupiteru Galileo přelétala kolem své domovské planetární soustavy. Sonda Galileo tehdy sledovala z asi 15 násobné vzdálenosti Země-Měsíc jak náše jediná přirozená družice prolétala kolem našeho domova. Video, na které se můžete podívat, kombinuje 52 historických barevně zvýrazněných snímků. I když se náš Měsíc může Although our Moon may zdát vedle naší Země malý, tak žádná jiná planeta v naší Sluneční soustavě nemá co do velikosti satellite so comparable in size . Slunce daleko vpravo osvětluje asi polovinu každého kulovitého tělesa a na otáčející se Zemi ukazuje bílá mračna, modré oceány a hnědé kontinenty. Dnes v noci bude od západu Slunce do jeho východu na celé Zemi vidět dubový téměř superúplněk.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Země, Měsíc, Galileo


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »