Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země a Měsíc

Uznání: NASA, JPL, Galileo Project; Processing & License: Gordan Ugarkovic

Země a Měsíc se při vzácných příležitostech fotografují spolu. Jedna taková nádherná možnost nastala tento měsíc před 25 lety, když kosmická sonda k Jupiteru Galileo přelétala kolem své domovské planetární soustavy. Sonda Galileo tehdy sledovala z asi 15 násobné vzdálenosti Země-Měsíc jak náše jediná přirozená družice prolétala kolem našeho domova. Video, na které se můžete podívat, kombinuje 52 historických barevně zvýrazněných snímků. I když se náš Měsíc může Although our Moon may zdát vedle naší Země malý, tak žádná jiná planeta v naší Sluneční soustavě nemá co do velikosti satellite so comparable in size . Slunce daleko vpravo osvětluje asi polovinu každého kulovitého tělesa a na otáčející se Zemi ukazuje bílá mračna, modré oceány a hnědé kontinenty. Dnes v noci bude od západu Slunce do jeho východu na celé Zemi vidět dubový téměř superúplněk.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Země, Měsíc, Galileo


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »