Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země a Měsíc

Uznání: NASA, JPL, Galileo Project; Processing & License: Gordan Ugarkovic

Země a Měsíc se při vzácných příležitostech fotografují spolu. Jedna taková nádherná možnost nastala tento měsíc před 25 lety, když kosmická sonda k Jupiteru Galileo přelétala kolem své domovské planetární soustavy. Sonda Galileo tehdy sledovala z asi 15 násobné vzdálenosti Země-Měsíc jak náše jediná přirozená družice prolétala kolem našeho domova. Video, na které se můžete podívat, kombinuje 52 historických barevně zvýrazněných snímků. I když se náš Měsíc může Although our Moon may zdát vedle naší Země malý, tak žádná jiná planeta v naší Sluneční soustavě nemá co do velikosti satellite so comparable in size . Slunce daleko vpravo osvětluje asi polovinu každého kulovitého tělesa a na otáčející se Zemi ukazuje bílá mračna, modré oceány a hnědé kontinenty. Dnes v noci bude od západu Slunce do jeho východu na celé Zemi vidět dubový téměř superúplněk.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Země, Měsíc, Galileo


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »