Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země a Měsíc z Marsu

Uznání: MSSS, JPL, NASA

Jak vypadá Země z Marsu? První snímek Země z Rudé planety zachytila už dříve tento měsíc kamera na palubě sondy Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu. Mezi na Zemi viditelné útvary patří Tichý oceán, mračna, většina Jižní Ameriky a část Severní Ameriky. Vpravo nahoře je vidět pozemský Měsíc s dolní částí rozjasněnou kráterem Tycho. Země byla doposud zobrazena z Měsíce a ze sond letících napříč Sluneční soustavou.

Štítky: Mars, Měsíc, Země


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

TON618

Podľa wikipedia.org je zdanlivá jasnosť objektu +15.9 mag, červený posun 2.2, LTT 10.8 Gy, súčasná správna vzdialenosť 18.2 Gly. Identifikácia objektu podľa https://www.astrotreff.de/forum/index.php?thread/281237-rekord-quasar-ton-618-superd%C3%BCnne-galaxie-ugc-7604-in-cvn/

Další informace »