Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplňky Země a Měsíce

Uznání: NASA, NOAA/DSCOVR

Měsíc byl 16. července v novu. Jeho dobře známá přivrácená strana byla při pohledu z povrchu Země tmavá. Ovšem ten den pořídila kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) na družici DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) ze vzdálenosti jeden a půl miliónu kilometrů tento pohled na měsíční úplněk přecházející přes úplněk Země. Z polohy družice daleko za oběžnou drahou Měsíce mezi Zemí a Sluncem je vidět plně osvětlená, ta méně známá polokoule, odvrácená strana Měsíce. Odvrácená strana Měsíce je známa teprve po začátku kosmického věku a téměř postrádá tmavá lunární moře, která jsou tak hojná na polokouli trvale přivrácené k Zemi. Jediná tmavá skvrna na odvrácené straně vlevo nahoře je Moskevské moře (Mare Moscoviense). Severní pól planety Země je zhruba na 11 hodinách a skoro u středu je vidět, jak Severní Ameriku navštívil hurikán Dolores. Kolem lunárního okraje je zřetelný posun barev, což je důsledek pohybu Měsíce zorným polem v kombinaci s jednotlivými expozicemi kamery v rychlé posloupnosti přes různé barevné filtry. Družice DSCOVR může při sledování Země a slunečního větru pro předpovědi kosmického počasí pořídit podobné snímky Měsíce a Země, když se jejich oběžné roviny kříží, asi dvakrát do roka.

Štítky: Země, New moon, DSCOVR, Epic


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »