Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Pluto

Uznání: NASA, Johns Hopkins University/APL,
Southwest Research Institute - Stereo Assembly: Brian May

Tyto dva podrobné snímky Pluta v pravých barvách byly pořízeny během historického průletu sondy New Horizons minulý měsíc. Byly pořízeny z poněkud odlišných pohledů na nyní již rozeznatelné povrchové útvary a nyní představují první vysoce kvalitní stereo pár určený pro pozemšťany. Levý obraz (pro levé oko) je mozaikou, kterou sonda pořídila ze vzdálenosti asi 450 000 kilometrů od Pluta. Pravý obraz byl pořízen předtím a je to poslední úplný snímek před přiblížením sondy. I přes různé rozlišení tento pár vytváří úžasný 3D pohled na vzdálenou krajinu podsvětí.

Štítky: Stereo, Pluto, New horizons


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »