Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Pluto

Uznání: NASA, Johns Hopkins University/APL,
Southwest Research Institute - Stereo Assembly: Brian May

Tyto dva podrobné snímky Pluta v pravých barvách byly pořízeny během historického průletu sondy New Horizons minulý měsíc. Byly pořízeny z poněkud odlišných pohledů na nyní již rozeznatelné povrchové útvary a nyní představují první vysoce kvalitní stereo pár určený pro pozemšťany. Levý obraz (pro levé oko) je mozaikou, kterou sonda pořídila ze vzdálenosti asi 450 000 kilometrů od Pluta. Pravý obraz byl pořízen předtím a je to poslední úplný snímek před přiblížením sondy. I přes různé rozlišení tento pár vytváří úžasný 3D pohled na vzdálenou krajinu podsvětí.

Štítky: Stereo, Pluto, New horizons


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »