Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplňky Země a Měsíce

Uznání: NASA, NOAA/DSCOVR

Měsíc byl 16. července v novu. Jeho dobře známá přivrácená strana byla při pohledu z povrchu Země tmavá. Ovšem ten den pořídila kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) na družici DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) ze vzdálenosti jeden a půl miliónu kilometrů tento pohled na měsíční úplněk přecházející přes úplněk Země. Z polohy družice daleko za oběžnou drahou Měsíce mezi Zemí a Sluncem je vidět plně osvětlená, ta méně známá polokoule, odvrácená strana Měsíce. Odvrácená strana Měsíce je známa teprve po začátku kosmického věku a téměř postrádá tmavá lunární moře, která jsou tak hojná na polokouli trvale přivrácené k Zemi. Jediná tmavá skvrna na odvrácené straně vlevo nahoře je Moskevské moře (Mare Moscoviense). Severní pól planety Země je zhruba na 11 hodinách a skoro u středu je vidět, jak Severní Ameriku navštívil hurikán Dolores. Kolem lunárního okraje je zřetelný posun barev, což je důsledek pohybu Měsíce zorným polem v kombinaci s jednotlivými expozicemi kamery v rychlé posloupnosti přes různé barevné filtry. Družice DSCOVR může při sledování Země a slunečního větru pro předpovědi kosmického počasí pořídit podobné snímky Měsíce a Země, když se jejich oběžné roviny kříží, asi dvakrát do roka.

Štítky: Země, New moon, DSCOVR, Epic


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »