Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplňky Země a Měsíce

Uznání: NASA, NOAA/DSCOVR

Měsíc byl 16. července v novu. Jeho dobře známá přivrácená strana byla při pohledu z povrchu Země tmavá. Ovšem ten den pořídila kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) na družici DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) ze vzdálenosti jeden a půl miliónu kilometrů tento pohled na měsíční úplněk přecházející přes úplněk Země. Z polohy družice daleko za oběžnou drahou Měsíce mezi Zemí a Sluncem je vidět plně osvětlená, ta méně známá polokoule, odvrácená strana Měsíce. Odvrácená strana Měsíce je známa teprve po začátku kosmického věku a téměř postrádá tmavá lunární moře, která jsou tak hojná na polokouli trvale přivrácené k Zemi. Jediná tmavá skvrna na odvrácené straně vlevo nahoře je Moskevské moře (Mare Moscoviense). Severní pól planety Země je zhruba na 11 hodinách a skoro u středu je vidět, jak Severní Ameriku navštívil hurikán Dolores. Kolem lunárního okraje je zřetelný posun barev, což je důsledek pohybu Měsíce zorným polem v kombinaci s jednotlivými expozicemi kamery v rychlé posloupnosti přes různé barevné filtry. Družice DSCOVR může při sledování Země a slunečního větru pro předpovědi kosmického počasí pořídit podobné snímky Měsíce a Země, když se jejich oběžné roviny kříží, asi dvakrát do roka.

Štítky: Země, New moon, DSCOVR, Epic


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »