Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplňky Země a Měsíce

Uznání: NASA, NOAA/DSCOVR

Měsíc byl 16. července v novu. Jeho dobře známá přivrácená strana byla při pohledu z povrchu Země tmavá. Ovšem ten den pořídila kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) na družici DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) ze vzdálenosti jeden a půl miliónu kilometrů tento pohled na měsíční úplněk přecházející přes úplněk Země. Z polohy družice daleko za oběžnou drahou Měsíce mezi Zemí a Sluncem je vidět plně osvětlená, ta méně známá polokoule, odvrácená strana Měsíce. Odvrácená strana Měsíce je známa teprve po začátku kosmického věku a téměř postrádá tmavá lunární moře, která jsou tak hojná na polokouli trvale přivrácené k Zemi. Jediná tmavá skvrna na odvrácené straně vlevo nahoře je Moskevské moře (Mare Moscoviense). Severní pól planety Země je zhruba na 11 hodinách a skoro u středu je vidět, jak Severní Ameriku navštívil hurikán Dolores. Kolem lunárního okraje je zřetelný posun barev, což je důsledek pohybu Měsíce zorným polem v kombinaci s jednotlivými expozicemi kamery v rychlé posloupnosti přes různé barevné filtry. Družice DSCOVR může při sledování Země a slunečního větru pro předpovědi kosmického počasí pořídit podobné snímky Měsíce a Země, když se jejich oběžné roviny kříží, asi dvakrát do roka.

Štítky: Země, New moon, DSCOVR, Epic


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »