Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová echa z Circinus X-1

Uznání: X-ray - NASA/CXC/Univ. Wisconsin-Madison/S.Heinz et al, Optical - DSS

Circinus X-1 je rentgenová dvojhvězda známá svou nahodilou proměnností. V bizarní soustavě Circinus X-1 obíhá hustá neutronová hvězda, zhroucený zbytek po výbuchu supernovy, a obyčejnější hvězdná složka. Pozorování této rentgenové dvojhvězdy v měsících po intenzivním rentgenovém vzplanutí z tohoto zdroje v roce 2013 postupně ukázala výrazně soustředné prstence, jasná rentgenová světelná echa ze čtyř se vyskytujících mračen mezihvězdného prachu. Na tomto rentgenově optickém kompozitu pruhy rentgenových obrazových dat z observatoře Chandra ve falešných barvách ukazují částečné obrysy prstenců. Je pozorohodné, že načasování rentgenových ech spolu se známou vzdáleností k mračnům mezihvězdného prachu umožnilo určit dříve dosti neznámou vzdálenost ke zdroji Circinus X-1 samotnému na 30 700 světelných let.

Štítky: Rentgenový, Light echo, Circinus x-1


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »