Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová echa z Circinus X-1

Uznání: X-ray - NASA/CXC/Univ. Wisconsin-Madison/S.Heinz et al, Optical - DSS

Circinus X-1 je rentgenová dvojhvězda známá svou nahodilou proměnností. V bizarní soustavě Circinus X-1 obíhá hustá neutronová hvězda, zhroucený zbytek po výbuchu supernovy, a obyčejnější hvězdná složka. Pozorování této rentgenové dvojhvězdy v měsících po intenzivním rentgenovém vzplanutí z tohoto zdroje v roce 2013 postupně ukázala výrazně soustředné prstence, jasná rentgenová světelná echa ze čtyř se vyskytujících mračen mezihvězdného prachu. Na tomto rentgenově optickém kompozitu pruhy rentgenových obrazových dat z observatoře Chandra ve falešných barvách ukazují částečné obrysy prstenců. Je pozorohodné, že načasování rentgenových ech spolu se známou vzdáleností k mračnům mezihvězdného prachu umožnilo určit dříve dosti neznámou vzdálenost ke zdroji Circinus X-1 samotnému na 30 700 světelných let.

Štítky: Rentgenový, Light echo, Circinus x-1


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »