Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video světelného echa V838

Uznání: ESA, NASA, Hubble Space Telescope; Music: The Driving Force (Jingle Punks)

Čím bylo způsobeno vzplanutí V838 Mon? Hvězda V838 Mon se z neznámých důvodů náhle stala jednou z nejjasnějších hvězd v celé Mléčné dráze. Potom po několika málo měsících zeslábla. Takové hvězdné vzplanutí nebylo předtím nikdy pozorováno, supernovy a novy vyvrhují do vesmíru ohromné množství hmoty. I když se zdá, že byl při vzplanutí V838 Mon vyvržen nějaký materiál do vesmíru, tak to co je vidět na filmu z osmi políček nahoře, který byl pro hladký průběh interpolován, je ve skutečnosti vně se pohybující světelné echo vzplanutí. Skutečné časové rozpětí videa nahoře je od roku 2002, kdy bylo vzplanutí poprvé pozorováno, do roku 2006. Ve světelném echu se světlo vzplanutí postupně odráží na stále vzdálenějších elipsoidech ve složitém poli okolního mezihvězdného prachu, který již hvězdu obklopuje. Nejpravděpodobnější model vzplanutí V838 nyní je degradace orbity a následné splynutí dvou poměrně normálních hvězd. V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) a největší světelné echo nahoře má průměr asi 6 světelných let.

Štítky: Video, Hvězda, Light echo, V838 mon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »