Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání a copyright: Roberto Colombari and SONEAR Obs.; Color data: Robert Gendler & Ryan Hannahoe

Mlhoviny jsou snad nejslavnější, pokud se ztotožňují s dobře známými tvary a také je známo, že s kočkami jsou někdy potíže. Přesto žádná známá kočka nemohla vytvořit obrovskou Kočičí tlapku, která je vidět ve Střelci (Scorpius). Kočičí tlapka ve vzdálenosti 5500 světelných let je emisní mlhovina červené barvy a tato barva pochází z nadbytku ionizovaných atomů vodíku. Další názvy jsou mlhovina Medvědí dráp nebo NGC 6334, přičemž tamní hvězdy jsou skoro desetkrát hmotnější, než Slunce a vznikly teprve před několika málo miliony let. Nahoře je hloubkový snímek mlhoviny Kočičí tlapka.

Štítky: Emisní mlhovina, Cat's Paw Nebula, NGC 6334


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »