Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video světelného echa V838

Uznání: ESA, NASA, Hubble Space Telescope; Music: The Driving Force (Jingle Punks)

Čím bylo způsobeno vzplanutí V838 Mon? Hvězda V838 Mon se z neznámých důvodů náhle stala jednou z nejjasnějších hvězd v celé Mléčné dráze. Potom po několika málo měsících zeslábla. Takové hvězdné vzplanutí nebylo předtím nikdy pozorováno, supernovy a novy vyvrhují do vesmíru ohromné množství hmoty. I když se zdá, že byl při vzplanutí V838 Mon vyvržen nějaký materiál do vesmíru, tak to co je vidět na filmu z osmi políček nahoře, který byl pro hladký průběh interpolován, je ve skutečnosti vně se pohybující světelné echo vzplanutí. Skutečné časové rozpětí videa nahoře je od roku 2002, kdy bylo vzplanutí poprvé pozorováno, do roku 2006. Ve světelném echu se světlo vzplanutí postupně odráží na stále vzdálenějších elipsoidech ve složitém poli okolního mezihvězdného prachu, který již hvězdu obklopuje. Nejpravděpodobnější model vzplanutí V838 nyní je degradace orbity a následné splynutí dvou poměrně normálních hvězd. V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) a největší světelné echo nahoře má průměr asi 6 světelných let.

Štítky: Video, Hvězda, Light echo, V838 mon


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »