Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video světelného echa V838

Uznání: ESA, NASA, Hubble Space Telescope; Music: The Driving Force (Jingle Punks)

Čím bylo způsobeno vzplanutí V838 Mon? Hvězda V838 Mon se z neznámých důvodů náhle stala jednou z nejjasnějších hvězd v celé Mléčné dráze. Potom po několika málo měsících zeslábla. Takové hvězdné vzplanutí nebylo předtím nikdy pozorováno, supernovy a novy vyvrhují do vesmíru ohromné množství hmoty. I když se zdá, že byl při vzplanutí V838 Mon vyvržen nějaký materiál do vesmíru, tak to co je vidět na filmu z osmi políček nahoře, který byl pro hladký průběh interpolován, je ve skutečnosti vně se pohybující světelné echo vzplanutí. Skutečné časové rozpětí videa nahoře je od roku 2002, kdy bylo vzplanutí poprvé pozorováno, do roku 2006. Ve světelném echu se světlo vzplanutí postupně odráží na stále vzdálenějších elipsoidech ve složitém poli okolního mezihvězdného prachu, který již hvězdu obklopuje. Nejpravděpodobnější model vzplanutí V838 nyní je degradace orbity a následné splynutí dvou poměrně normálních hvězd. V838 Mon se nachází asi 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) a největší světelné echo nahoře má průměr asi 6 světelných let.

Štítky: Video, Hvězda, Light echo, V838 mon


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »