Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadná hvězda V838 Mon

Uznání: Lisa Crause (Univ. Cape Town), Warrick Lawson (Australian Defence Force Academy)

Žhavým kandidátem na nejzáhadnější hvězdu je nedávno nalezená proměnná V838 Monocerotis. V838 Mon byla objevena letos v lednu při vzplanutí ve vzdálenosti asi 8000 světelných let. Původně se myslelo, že jde o dobře známý typ klasické novy, ale místo toho si astronomové rychle uvědomili, že V838 Mon může být úplně novým přírustkem do astronomického zvěřince. Pozorování ukazují, že se eruptivní hvězda během několika měsíců transformovala z málo svítivé hvězdy, o něco teplejší jak Slunce, na vysoce svítivého chladného nadobra, který prochází rychlými a komplexními změnami jasnosti. Transformace odporuje konvenčnímu chápání životního cyklu hvězd. Nejvíce nápadným rysem V838 Mon je "rozpínavá" mlhovina, která ji nyní obklopuje. Na dvou různých snímcích z 1m dalekohledu jihoafrické observatoře South African Astronomical Observatory je pravděpodobně vidět světelné echo z obálek z dosud nespatřeného materiálu, které hvězda odvrhla během svého předcházejícího vývoje. Obálky, které mají v průměru světelné roky progresivně odrážejí světlo ze vzplanutí V838 Mon a poskytují příležitost pohlédnout zpět do historie tohoto pozoruhodného hvězdného chování.

Štítky: Variable star, V838 mon, Light echo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »