Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad vrcholem

Uznání a copyright: Luc Perrot

Na této éterické scéně vychází nad mořem mraků centrální výduť Galaxie Mléčná dráha. Silueta vulkanického vrcholu na francouzském ostrově Réunion v jižním Indickém oceánu je jakoby echem tmavých prachových pásů Mléčné dráhy. Tato v únoru pořízená fotografie zvítězila v mezinárodní soutěži fotografií Země a oblohy 2014 v kategorii krása noční oblohy. Tento a další pozoruhodné snímky v soutěži byly vybrány z více než tisíce zaslaných snímků z 55 zemí z celého světa. V soutěži bylo i video zkompilovaných snímků (vimeo), které je důkazem důležitosti a krásy našeho světa v noci.

Štítky: Mléčná dráha, Sopka, TWAN, Contest


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »