Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Vrcholem pece

Uznání a copyright: Luc Perrot

Na ostrově Reunion se zkrátka nazývá "Sopka". Jiní ho znají jako Piton de la Fournaise, což ve francouštině znamená vrchol pece. Jde o jednu z nejaktivnějších sopek na světě. Minulý měsíc tato sopka začala zase vrhat z několika otvorů bomby z horké lávy až 10 metrů vysoko do vzduchu. Na obrázku nahoře byla nedávná erupce zachycena před jižní oblohou plnou hvězd, na které je vidět i oblouk pásu naší Mléčné dráhy. V pozadí je vidět otevřená hvězdokupa Plejády, souhvězdí Orion, nejjasnější hvězda Sírius, i sousední galaxie Velký a Malý Magellanův oblak. (Dokážete je najít?) Vulkán Piton de la Fournaise soptil měsíce v roce 2006 a dny v letech 2007, 2008 a v lednu 2010. Jak dlouho potrvá současná erupce, nebo kdy "Sopka" vybuchne příště, nikdo neví.

Štítky: Mléčná dráha, Sopka, Southern sky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »