Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce nad Příjemnou zátokou

Uznání a copyright: A. Dunlap-Smith; Drawing Acknowledgement: J. Hevelius

Ta obloha vzbuzovala obrazotvornost. Minulý týden brzy zvečera obloha ozařující neozbrojené oko možná ještě víc ozařovala oko mysli. Neozbrojené oko mohlo vidět do mraků orámovaný západ Měsíce nad klidnou, reflektivní zátokou, se smrky olemovanými břehy, otevřenou hvězdokupou Plejády (M45) ve středu oblohy, galaxií Andromeda vznášející se těsně nad obzorem vpravo a pásem hvězd v Orionu seřazeným vlevo, hned pod jasnou oranžovou hvězdou Betelgeuse. Zcela vlevo zpoza stromů vykoukla jasná hvězda Sirius. Oko mysli si může navíc představit, že by některá souhvězdí oživla, s lovcem Orionem tasícím svůj meč a štít, kterého do bitvy následuje jeho Velký pes (Canis Major, jehož pravým okem je Sirius) a kterého přes celou oblohu ze svého trůnu sleduje Etiopská královna Kasiopeja. Snímek nahoře byl zachycen nad Příjemnou zátokou ve státě Maine v USA a poté byl digitálně spojen se souhvězdími z atlasu Uranographicarum, který v 17. století nakreslil J. Hevelius.

Štítky: Souhvězdí, Orion, Moonset, Mouse over


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »