Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce nad Příjemnou zátokou

Uznání a copyright: A. Dunlap-Smith; Drawing Acknowledgement: J. Hevelius

Ta obloha vzbuzovala obrazotvornost. Minulý týden brzy zvečera obloha ozařující neozbrojené oko možná ještě víc ozařovala oko mysli. Neozbrojené oko mohlo vidět do mraků orámovaný západ Měsíce nad klidnou, reflektivní zátokou, se smrky olemovanými břehy, otevřenou hvězdokupou Plejády (M45) ve středu oblohy, galaxií Andromeda vznášející se těsně nad obzorem vpravo a pásem hvězd v Orionu seřazeným vlevo, hned pod jasnou oranžovou hvězdou Betelgeuse. Zcela vlevo zpoza stromů vykoukla jasná hvězda Sirius. Oko mysli si může navíc představit, že by některá souhvězdí oživla, s lovcem Orionem tasícím svůj meč a štít, kterého do bitvy následuje jeho Velký pes (Canis Major, jehož pravým okem je Sirius) a kterého přes celou oblohu ze svého trůnu sleduje Etiopská královna Kasiopeja. Snímek nahoře byl zachycen nad Příjemnou zátokou ve státě Maine v USA a poté byl digitálně spojen se souhvězdími z atlasu Uranographicarum, který v 17. století nakreslil J. Hevelius.

Štítky: Souhvězdí, Orion, Moonset, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »