Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Unusual Starburst Galaxy NGC 1313

Uznání a copyright: Robert Gendler

Proč je tato galaxie tak zmatená? Obvykle jsou takové zpřeházené galaxie výsledkem nedávné srážky se sousední galaxií. Spirální galaxie NGC 1313 ovšem vypadá osamocená. Vznikání hvězd v NGC 1313 rozzářené novými a modrými hmotnými hvězdami se zdá být natolik bujné, že se označuje jako "starburst" galaxie. Mezi zvláštní charakteristiky NGC 1313 patří, že její spirální ramena jsou skloněná a že její rotační osa není ve středu jaderné příčky. NGC 1313 na snímku nahoře má asi 50 000 světelných let a nachází se jen asi 15 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Síťky (Reticulum). Numerické modelování galaxií jako je NGC 1313 by mohlo osvětlit její neobvyklou podstatu.

Štítky: Galaxie, Starburst galaxy, NGC 1313


33. vesmírný týden 2025

33. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 8. do 17. 8. 2025. Měsíc po úplňku ubývá do poslední čtvrti. 12. 8. nastává maximum roje Perseid a blízké setkání Jupiteru a Venuše na ranní obloze. Aktivita Slunce se zvýšila a nastala slabší geomagnetická bouře. Posádka Crew-10 z ISS přistála zpět na Zemi. Zemřel Jim Lowell, známý hlavně z Apolla 13. Před dvaceti lety se k Marsu vydal Mars Reconnaissance Orbiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery

Další informace »