Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spikule: Výtrysky na Slunci

Uznání: K. Reardon (Osservatorio Astrofisico di Arcetri, INAF) IBIS, DST, NSO

Představte si rouru širokou jako stát a dlouhou jako Země. A nyní si představte, že tou rourou se pohybuje horký plyn rychlostí 50 000 kilometrů za hodinu. Dále si představte, že ta roura není z kovu, ale z průhledného magnetického pole. Nyní vidíte jednu z tisíců mladých spikulí na aktivním Slunci. Na snímku nahoře je jeden ze snímků těchto záhadných slunečních tokových trubic s dosud nejvyšším rozlišením. Spikule se vznáší nad políčkem sluneční aktivní oblasti 11092, která minulý měsíc přešla přes sluneční kotouč, ale zvláště vlevo dole je zřejmé sbíhání ke sluneční skvrně. Postupné snímky nedávno ukázaly, že spikule trvají asi 5 minut, začínají jako vysoké trubice rychle stoupajícího plynu, ale jak plyn dosáhne vrcholu, tak nakonec zeslábnou a padají zpět dolů na Slunce. Co vlastně předurčuje vznik a dynamiku spikulí zůstává předmětem aktivního výzkumu.

Štítky: Slunce, Spicules, Magnetic tube


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »