Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spikule: Výtrysky na Slunci

Uznání: K. Reardon (Osservatorio Astrofisico di Arcetri, INAF) IBIS, DST, NSO

Představte si rouru širokou jako stát a dlouhou jako Země. A nyní si představte, že tou rourou se pohybuje horký plyn rychlostí 50 000 kilometrů za hodinu. Dále si představte, že ta roura není z kovu, ale z průhledného magnetického pole. Nyní vidíte jednu z tisíců mladých spikulí na aktivním Slunci. Na snímku nahoře je jeden ze snímků těchto záhadných slunečních tokových trubic s dosud nejvyšším rozlišením. Spikule se vznáší nad políčkem sluneční aktivní oblasti 11092, která minulý měsíc přešla přes sluneční kotouč, ale zvláště vlevo dole je zřejmé sbíhání ke sluneční skvrně. Postupné snímky nedávno ukázaly, že spikule trvají asi 5 minut, začínají jako vysoké trubice rychle stoupajícího plynu, ale jak plyn dosáhne vrcholu, tak nakonec zeslábnou a padají zpět dolů na Slunce. Co vlastně předurčuje vznik a dynamiku spikulí zůstává předmětem aktivního výzkumu.

Štítky: Slunce, Spicules, Magnetic tube


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »