Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Náhrdelník

Uznání a copyright: Romano Corradi (IAC), et al., IPHAS

Malé souhvězdí Šíp (Sagitta) se honosí tímto velkým kusem kosmického šperku zvaného mlhovina Náhrdelník. Tento nově objevený příklad prstencovité planetární mlhoviny je vzdálený asi 15 000 světelných let. Její jasný prstenec s perlami zářícího plynu má polovinu světelného roku. Planetární mlhoviny jsou vytvářeny Slunci podobnými hvězdami v jejich závěrečné fázi hvězdného vývoje. Ukázalo se také, že centrální hvězda mlhoviny Náhrdelník, která je poblíž středu prstence silně nakloněního vůči našemu pohledu, je těsná dvojhvězda s oběžnou dobou něco přes jeden den. Její zdánlivý věk astronomové odhadují na asi 5000 let a kolmo k rovině prstence se také nacházejí vzdálenější mračna plynu, která jsou zde vidět vlevo nahoře a vpravo dole. Tyto mraky byly vyvrženy asi 5000 let před mraky, které tvoří náhrdelník. Snímek ve falešných barvách kombinuje emisi ionizovaného vodíku v modré, kyslíku v zelené a dusíku v červené barvě.

Štítky: Binary star, Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Narrowband, Necklace nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »