Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Náhrdelník

Uznání a copyright: Romano Corradi (IAC), et al., IPHAS

Malé souhvězdí Šíp (Sagitta) se honosí tímto velkým kusem kosmického šperku zvaného mlhovina Náhrdelník. Tento nově objevený příklad prstencovité planetární mlhoviny je vzdálený asi 15 000 světelných let. Její jasný prstenec s perlami zářícího plynu má polovinu světelného roku. Planetární mlhoviny jsou vytvářeny Slunci podobnými hvězdami v jejich závěrečné fázi hvězdného vývoje. Ukázalo se také, že centrální hvězda mlhoviny Náhrdelník, která je poblíž středu prstence silně nakloněního vůči našemu pohledu, je těsná dvojhvězda s oběžnou dobou něco přes jeden den. Její zdánlivý věk astronomové odhadují na asi 5000 let a kolmo k rovině prstence se také nacházejí vzdálenější mračna plynu, která jsou zde vidět vlevo nahoře a vpravo dole. Tyto mraky byly vyvrženy asi 5000 let před mraky, které tvoří náhrdelník. Snímek ve falešných barvách kombinuje emisi ionizovaného vodíku v modré, kyslíku v zelené a dusíku v červené barvě.

Štítky: Binary star, Planetární mlhovina, Hvězdný vývoj, Narrowband, Necklace nebula


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »