Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční světla

Uznání: ISS Expedition 25, NASA

Touto noční scénou se prostírá souhvězdí světel, ta ale nepatří na oblohu planety Země. Místo toho se jedná o pohled dolů z Mezinárodní kosmické stanice 29. října při průletu nad Spojenými Státy podél severního pobřeží Mexického zálivu. V popředí je připojená ruská kosmická loď Sojuz. Za rozsáhlými slunečními panely, 360 kilometrů dole, lze rozpoznat světla města New Orleans. Při pohledu na východ podél pobřeží je v horní části snímku vidět Mobile, Alabama a dole na západě jsou světla Houstonu. Linie světel severně (vlevo) od New Orleans sleduje dálnici I55 do Jacksonu v Mississippi a do Memphisu v Tennessee. Světla pochopitelně sledují populační centra, ale ne každý v těchto dnech žije na planetě Zemi. 2. listopad vyznačil první dekádu trvalé přítomnosti lidí ve vesmíru na palubě Mezinárodní kosmické stanice.

Štítky: ISS, Night, Gulf coast, New orleans


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »