Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční světla

Uznání: ISS Expedition 25, NASA

Touto noční scénou se prostírá souhvězdí světel, ta ale nepatří na oblohu planety Země. Místo toho se jedná o pohled dolů z Mezinárodní kosmické stanice 29. října při průletu nad Spojenými Státy podél severního pobřeží Mexického zálivu. V popředí je připojená ruská kosmická loď Sojuz. Za rozsáhlými slunečními panely, 360 kilometrů dole, lze rozpoznat světla města New Orleans. Při pohledu na východ podél pobřeží je v horní části snímku vidět Mobile, Alabama a dole na západě jsou světla Houstonu. Linie světel severně (vlevo) od New Orleans sleduje dálnici I55 do Jacksonu v Mississippi a do Memphisu v Tennessee. Světla pochopitelně sledují populační centra, ale ne každý v těchto dnech žije na planetě Zemi. 2. listopad vyznačil první dekádu trvalé přítomnosti lidí ve vesmíru na palubě Mezinárodní kosmické stanice.

Štítky: ISS, Night, Gulf coast, New orleans


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »