Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet kolem komety Hartley 2

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UMD, EPOXI Mission

Sledujte těchto 5 políček ve směru hodinových ručiček počínaje horním obrázkem a máte výhled z kosmické sondy EPOXI, když se 4. listopadu přibližovala, prolétala pod a ohlédla se zpátky k jádru komety komety Hartley 2. K nejtěsnějšímu přiblížení došlo až na 700 kilometrů. Je to už po páté, co kosmická sonda z planety Země tak fotografovala z blízka kometu. Jádro komety Hartley 2 bylo doposud to nejmenší, jeho dlouhá osa má jen asi 2 kilometry (1,2 míle). Přestože je kometa Hartley 2 malá, tak tyto snímky ukazují výtrysky prachu a plynu, což znamená velmi aktivní povrch. Zdá se, že výtrysky vyvěrají z drsných povrchových oblastí, přičemž sluneční světlo osvětluje jádro zprava. Pozoruhodné je, že drsné oblasti jsou na obou koncích protaženého jádra a spojuje je užší, hladší pas. Výprava EPOXI využívá sondu Deep Impact, která v roce 2005 zasáhla jádro komety Tempel 1 projektilem.

Štítky: Kometa, Jádro, Epoxi, Hartley 2, 103/P hartley


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »