Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Panně

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

O kupě galaxií v Panně, nejbližší kupě galaxií o naší Místní skupiny je známo, že obsahuje dobře přes tisíc členů. Tuto kupu galaxií je ve skutečnosti obtížné si celou vychutnat, ptotože pokrývá verlkou část oblohy. Tato pečlivá širokoúhlá mosaika teleskopických snímků jasně zaznamanala centrální oblast Kupy v Panně přes slabá prachová mračna v popředí, která se vznáší nad rovinou naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Dominantou kupy je obří eliptická galaxie M87, zrovna vlevo dole od středu snímku. Vpravo od M87 je řetězec galaxií známý jako Markarianův řetězec. Při podrobnějším zkoumání snímku se ukazuje mnoho galaktických členů Kupy v Panně jako malé roznazané flíčky. Položte kurzor na snímek a uvidíte popisky větších galaxií podle označení katalogu NGC. Některé galaxie mají také označení podle čísel Messierova katalogu, včetně M84, M86 a prominentních barevných spirálních galaxií M88, M90 a M91. Galaxie v Kupě v Panně jsou v průměru asi 48 miliónů světelných let daleko. Vzdálenost Kupy v Panně byla využita k určení důležité Hubblovy konstanty a měřítka Vesmíru.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Kupa galaxií, Kupa v Panně, Markarian's Chain, Mouse over


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »