Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protonový oblouk nad Hořejším jezerem

Uznání a copyright: Ken Williams

Okolí bylo zvoleno, všechno co bylo třeba byla polární záře. Koncem minulého srpna předpovědi hlásily, že jinak nádhernou noční oblohu osvětlí ještě polární zelená. Astrofotograf tedy naskočil do svého náklaďáčku a už za 5 hodin jízdy se ocitl ve venkovské krajině horního Michiganského poloostrova. Netušil ovšem, že mu právě začíná přát štěstí. Zatímco se chystal snímkovat, tak se objevil vzácný druh polární záře, protonový oblouk. Červený oblouk trval asi 15 minut, což bylo ale dost dlouho na to, aby ho dokázal zachytit 30 sekundovou expozicí. Jak už sám název naznačuje, tak protonový oblouk nezpůsobují elektrony, ale mnohem hmotnější protony, které po nějaké energetické události na Slunci bombardují zemskou atmosféru. Žlutá světla na obzoru na snímku představují světla města Marquette v Michiganu v USA. Modré a žluté skály z Hořejšího jezera v popředí osvětluje LED baterka. Vlevo od červeného protonového oblouku je také vidět pás naší Galaxie Mléčné dráhy.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Protonový oblouk, Polární záře, Lake Superior


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »