Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protonový oblouk nad Hořejším jezerem

Uznání a copyright: Ken Williams

Okolí bylo zvoleno, všechno co bylo třeba byla polární záře. Koncem minulého srpna předpovědi hlásily, že jinak nádhernou noční oblohu osvětlí ještě polární zelená. Astrofotograf tedy naskočil do svého náklaďáčku a už za 5 hodin jízdy se ocitl ve venkovské krajině horního Michiganského poloostrova. Netušil ovšem, že mu právě začíná přát štěstí. Zatímco se chystal snímkovat, tak se objevil vzácný druh polární záře, protonový oblouk. Červený oblouk trval asi 15 minut, což bylo ale dost dlouho na to, aby ho dokázal zachytit 30 sekundovou expozicí. Jak už sám název naznačuje, tak protonový oblouk nezpůsobují elektrony, ale mnohem hmotnější protony, které po nějaké energetické události na Slunci bombardují zemskou atmosféru. Žlutá světla na obzoru na snímku představují světla města Marquette v Michiganu v USA. Modré a žluté skály z Hořejšího jezera v popředí osvětluje LED baterka. Vlevo od červeného protonového oblouku je také vidět pás naší Galaxie Mléčné dráhy.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Protonový oblouk, Polární záře, Lake Superior


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »