Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protonový oblouk nad Hořejším jezerem

Uznání a copyright: Ken Williams

Okolí bylo zvoleno, všechno co bylo třeba byla polární záře. Koncem minulého srpna předpovědi hlásily, že jinak nádhernou noční oblohu osvětlí ještě polární zelená. Astrofotograf tedy naskočil do svého náklaďáčku a už za 5 hodin jízdy se ocitl ve venkovské krajině horního Michiganského poloostrova. Netušil ovšem, že mu právě začíná přát štěstí. Zatímco se chystal snímkovat, tak se objevil vzácný druh polární záře, protonový oblouk. Červený oblouk trval asi 15 minut, což bylo ale dost dlouho na to, aby ho dokázal zachytit 30 sekundovou expozicí. Jak už sám název naznačuje, tak protonový oblouk nezpůsobují elektrony, ale mnohem hmotnější protony, které po nějaké energetické události na Slunci bombardují zemskou atmosféru. Žlutá světla na obzoru na snímku představují světla města Marquette v Michiganu v USA. Modré a žluté skály z Hořejšího jezera v popředí osvětluje LED baterka. Vlevo od červeného protonového oblouku je také vidět pás naší Galaxie Mléčné dráhy.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Protonový oblouk, Polární záře, Lake Superior


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »