Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protonový oblouk nad Hořejším jezerem

Uznání a copyright: Ken Williams

Okolí bylo zvoleno, všechno co bylo třeba byla polární záře. Koncem minulého srpna předpovědi hlásily, že jinak nádhernou noční oblohu osvětlí ještě polární zelená. Astrofotograf tedy naskočil do svého náklaďáčku a už za 5 hodin jízdy se ocitl ve venkovské krajině horního Michiganského poloostrova. Netušil ovšem, že mu právě začíná přát štěstí. Zatímco se chystal snímkovat, tak se objevil vzácný druh polární záře, protonový oblouk. Červený oblouk trval asi 15 minut, což bylo ale dost dlouho na to, aby ho dokázal zachytit 30 sekundovou expozicí. Jak už sám název naznačuje, tak protonový oblouk nezpůsobují elektrony, ale mnohem hmotnější protony, které po nějaké energetické události na Slunci bombardují zemskou atmosféru. Žlutá světla na obzoru na snímku představují světla města Marquette v Michiganu v USA. Modré a žluté skály z Hořejšího jezera v popředí osvětluje LED baterka. Vlevo od červeného protonového oblouku je také vidět pás naší Galaxie Mléčné dráhy.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Protonový oblouk, Polární záře, Lake Superior


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »