Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17 u kráteru Shorty

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA

Na Měsíci je snadné si zapamatovat, kde člověk zaparkoval. Kosmonauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili v prosinci 1972 asi 75 hodin na Měsíci v údolí Taurus-Littrow, zatímco jejich kolega Ronald Evans jim obíhal nad hlavou. Tento ostrý snímek pořídil Cernan, když on a Schmitt pobývali na dně údolí. Na snímku je vlevo vidět Schmitt s lunar roverem u kraje kráteru Shorty, u místa, kde geolog Schmitt našel oranžovou lunární horninu. Posádka Apolla 17 se vrátila se 110 kilogramy hornin a vzorků půdy, to je více než se přivezlo z kterékoliv jiného místa přistání. Nyní, 43 let poté, jsou Cernan a Schmitt stále posledními lidmi, kteří kráčeli na Měsíci.

Editor APODu bude přednášet: V sobotu 8. srpna pro Keweenaw Science & Engineering Festival.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Shorty crater


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »