Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Očesávání ESO 137-001

NASA, ESA, CXC

Spirální galaxie ESO 137-001 uhání hmotnou galaktickou kupou Abell 3627 vzdálenou asi 220 miliónů světelných let. Tato vzdálená galaxie je vidět na barevném kompozitním obrazu z Hubbla/Chandry přes popředí hvězd Mléčné dráhy jižního souhvězdí Jižní trojúhelník (Triangulum Australe). Jak si tato spirála uhání rychlostí téměř 7 miliónů kilometrů za hodinu, tak je její plyn a prach očesáván čelním tlakem vlastního horkého vnitřního média kupy, které překonává gravitaci galaxie. Jasné hvězdokupy, které jsou evidentní v Hublových datech v téměř viditelném světle, vznikly z očesaného materiálu podél krátkých modrých stop. Rentgenová data z Chandry ukazují na enormní rozsah zahřátého, očesaného plynu jako difuzních tmavomodrých stop, které se táhnou více než 400 000 světelných let směrem doprava dolů. Významná ztráta prachu a plynu učiní vznikání nových hvězd v této galaxii velice obtížné. Žlutá eliptická galaxie, která postrádá hvězdotvorný plyn a prach, je na snímku hned vpravo od ESO 137-001.

Štítky: Abell 3627, ESO 137-001, Spirální galaxie, Kupa galaxií, Ram pressure


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »