Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Očesávání ESO 137-001

NASA, ESA, CXC

Spirální galaxie ESO 137-001 uhání hmotnou galaktickou kupou Abell 3627 vzdálenou asi 220 miliónů světelných let. Tato vzdálená galaxie je vidět na barevném kompozitním obrazu z Hubbla/Chandry přes popředí hvězd Mléčné dráhy jižního souhvězdí Jižní trojúhelník (Triangulum Australe). Jak si tato spirála uhání rychlostí téměř 7 miliónů kilometrů za hodinu, tak je její plyn a prach očesáván čelním tlakem vlastního horkého vnitřního média kupy, které překonává gravitaci galaxie. Jasné hvězdokupy, které jsou evidentní v Hublových datech v téměř viditelném světle, vznikly z očesaného materiálu podél krátkých modrých stop. Rentgenová data z Chandry ukazují na enormní rozsah zahřátého, očesaného plynu jako difuzních tmavomodrých stop, které se táhnou více než 400 000 světelných let směrem doprava dolů. Významná ztráta prachu a plynu učiní vznikání nových hvězd v této galaxii velice obtížné. Žlutá eliptická galaxie, která postrádá hvězdotvorný plyn a prach, je na snímku hned vpravo od ESO 137-001.

Štítky: Abell 3627, ESO 137-001, Spirální galaxie, Kupa galaxií, Ram pressure


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »